BNR » Referent serviciul administrarea rezervelor internationale

(job inactiv)

Locatie: BNR CENTRALA

Data adaugarii: 2011-09-02

Direcţia Operaţiuni de Piaţă, Serviciul administrarea rezervelor internaţionale

Responsabilitati
Responsabilităţile postului:

* Efectuarea operaţiunilor de calcul al indicatorilor privind riscul şi performanţa portofoliilor de obligaţiuni şi analiza acestora în contextul evoluţiilor de pe pieţele financiare internaţionale;
* Verificarea încadrării în limitele de risc;
* Operarea în baze de date, calcul tabelar;
* Realizarea de analize şi studii privind caracteristicile instrumentelor financiare, profilul risc - rentabilitate al acestora, riscul de credit, riscul de piaţă, identificarea şi cuantificarea altor riscuri specifice;
* Colaborarea cu personalul implicat în tranzacţionare şi cel implicat în decontare.

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr. 2, sect. 3, Bucureşti,
până la data de 22 septembrie 2011 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Cerinte
Condiţii de înscriere la concurs:

* studii superioare economice (licenţiat în ştiinţe economice), cu nota de absolvire a examenului de licenţă de minimum 9,00;
* cunoştinţe solide în domeniile: pieţe financiare internaţionale, econometrie aplicată pieţelor financiare, modelare şi analiză macroeconomică şi financiară, teoria portofoliilor, administrarea riscurilor financiare;
* studii post-universitare absolvite în domeniul financiar - bancar;
* cunoaşterea foarte bună a limbii engleze;
* cunoştinţe de operare în domeniul informatic: MS Office - funcţii de calcul MS Excel (în special categoriile "financial", "lookup and reference", "statistical" şi "logical") şi baze de date MS Access;
* experienţa acumulată în domeniul financiar - bancar, constituie un avantaj;
* să fie apt de muncă, aspect dovedit prin adeverinţa medicală;
* să nu i se fi desfăcut contractul de munca din motive care ţin de persoana salariatului în ultimii 5 ani de activitate profesională;
* postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi;
* să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea unei infracţiuni;
* să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Expira la: 2011-09-22