Joburi in domeniul bancar

BNR » referent piete financiare

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2014-11-22

BNR CENTRALĂ organizează concurs pentru ocuparea unui post de
referent de specialitate, cu contract de muncă pe durată determinată,
la Direcţia Stabilitate Financiară, Serviciul pieţe financiare şi infrastructură financiară

Termen limită pentru înscriere: 4 decembrie 2014

Data publicării: 20 noiembrie 2014

Domeniu
piete financiare

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

Participă la activitatea de elaborare a analizelor privind stabilitatea, eficienţa şi competitivitatea pieţelor financiare din România, contribuind la:

- stabilirea setului de indicatori de analiză a pieţelor financiare;
- constituirea bazelor de date pentru facilitarea analizei pieţelor financiare;
- identificarea vulnerabilităţilor specifice pieţelor financiare;
- evaluarea impactului vulnerabilităţilor din perspectiva antrenării riscului sistemic;
- analizarea evoluţiei riscurilor specifice pieţelor financiare, precum riscul de credit, riscul de lichiditate, riscul de contaminare, riscul de piaţă şi riscul operaţional;
- analizarea modului în care pieţele financiare îndeplinesc rolul de intermediar în transmiterea fluxurilor financiare în economia reală;
- analizarea rezistenţei pieţelor financiare la şocuri;
- elaborarea studiilor de impact privind evoluţii conjuncturale pe pieţele financiare româneşti sau internaţionale de natură să afecteze stabilitatea financiară a sistemului financiar românesc;

Participă la activităţi de analiză a infrastructurii financiare reprezentată de cadrul de reglementare, sistemele de plăţi şi sistemele de compensare şi decontare a titlurilor;

Participă la formularea punctelor de vedere privind proiecte de acte normative elaborate de Banca Naţională a României sau de alte autorităţi publice şi care se referă la domeniul stabilităţii financiare;

Participă la derularea unor studii de impact al diferitelor reglementări sau propuneri de reglementare, elaborate de autorităţi publice naţionale sau internaţionale, asupra sistemului financiar românesc;

Participă la activităţile de identificare a măsurilor apte să menţină sau să readucă stabilitatea în funcţionarea pieţelor financiare româneşti şi a infrastructurii acestora;

Participă la elaborarea secţiunilor din Raportul privind stabilitatea financiară şi din alte publicaţii ale Băncii Naţionale a României care se referă la problemele specifice activităţii serviciului;

Participă la acţiuni de evaluare a sistemului financiar românesc, iniţiate de instituţii interne sau internaţional;

Participă la activităţile de validare a modelor interne supuse aprobării BNR de către instituţiile de credit.

Cerinte
Studii şi experienţă

- studii superioare absolvite cu examen de licenţă în domeniul ştiinţelor economice;
- studii de masterat absolvite cu examen de disertaţie în domeniul ştiinţelor economice constituie un avantaj;
- cunoştinţe de macroeconomie, finanţe, bănci şi econometrie;
cunoştinţe generale de utilizare a pachetului Microsoft Office: Word, Excel, Powerpoint;
- cunoştinţe de utilizare a unor pachete de programe statistice (EViews etc.) sau programe de calcul numeric (Matlab);
- experienţă în analiza cantitativă acumulată în instituţii financiar-bancare sau analiza financiară constituie un avantaj;
- cunoaşterea aprofundată a limbii engleze.

Competenţe comportamentale

- orientare către performanţă;
- comunicare eficientă;
- cooperare;
- integritate organizaţională;
- gândire conceptuală.

Alte condiţii de înscriere la concurs

- postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;

- să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Documentele necesare înscrierii se transmit pe adresa HR.Recrutare[at]bnro.ro până la data de 4 decembrie 2014 (inclusiv), ora 1200.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de BNR.

Expira la: 2014-12-04