Joburi in domeniul bancar

BNR » inspector supraveghere banci

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2013-08-29

Direcţia Supraveghere, Serviciul monitorizarea aplicării sancțiunilor internaționale, prevenirea spălării banilor și finanțării terorismului

Domeniu
Supraveghere

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

participă la pregătirea, desfăşurarea şi finalizarea acţiunilor de inspecţie la faţa locului, în baza programului de inspecţie anual aprobat de conducerea Băncii Naţionale a României;
participă la pregătirea, desfăşurarea şi finalizarea acţiunilor de inspecţie/monitorizare off site, conform programului aprobat de conducerea Băncii Naţionale a României;
încheie rapoarte de supraveghere, conform procedurilor de lucru aprobate de conducerea Băncii Naţionale a României, cu specificarea încadrării aspectelor constatate în actele normative în vigoare şi identifică principalele aspecte de risc în domeniul prevenirii şi combaterii spălării banilor şi finanţării terorismului şi a implementării sancţiunilor internaţionale;
participă, după caz, din dispoziţia conducerii Băncii Naţionale a României în comisia de supraveghere specială instituită la o instituţie de credit;
cooperează cu autorităţi de supraveghere din alte ţări la realizarea de acţiuni de inspecţie la instituţii de credit sau sucursale ale instituţiilor de credit persoane juridice străine.

Cerinte
Studii şi experienţă

studii superioare absolvite cu examen de licenţă în domeniul științelor economice sau juridice;
cunoştinţe în domeniul utilizării computer-ului (editare texte, tabele, utilizare Internet etc);
cunoaşterea limbii engleze;
experienţă profesională de minimum 3 ani vechime în domeniul bancar.

Competenţe comportamentale

capacitate de evaluare şi analiză în vederea optimizării activităţii;
comunicare eficientă şi ascultare activă;
capacitatea de colaborare şi participare proactivă;
capacitatea de a rezolva analitic şi structurat problemele apărute.

Alte condiţii de înscriere la concurs

postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;
să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr.2, sect.3, Bucureşti, până la data de 6 septembrie 2013 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de B.N.R.

Vezi aici mai multe detalii

Expira la: 2013-09-06