Joburi in domeniul bancar

BCR » Specialist Vanzari Creante

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2013-01-14

Directia Recuperare__DepartamentuL Recuperare Retail_Biroul Juridic Retail

Responsabilitati
Descriere sumară

Rolul postului:

Coordoneaza, decide si monitorizeaza procesul de colectare/ recuperare prin procedurile judiciare pentru a asigura atingerea obiectivelor stabilit

Descriere detaliată

Responsabilitati specifice

Coordoneaza si asigura suport specialistilor vanzari creante pentru efectuarea tuturor actiunilor necesare in procesul de recuperare pentru portofoliul alocat analizand situatia financiara a clientilor retail cu scopul de a recupera prin: proceduri judiciare, colectare amiabila negociere cu clientii, rambursarea creditelor, modalitatile de efectuare a platii, noile termene de plata, pasii urmatori si incheie intelegeri cu clientii in acest sens.
Analizeaza reclamatiile/cerintele primite de la clientii restanti alocati si furnizeaza/redacteaza raspunsuri adecvate
Monitorizeaza actiunile realizate de executorii judecatoresti/ agentiile externe de colectare, colaboreaza cu acestia si cu evaluatorii interni, consilierii juridici (interni sau externi), clientii externi in vederea realizarii actiunilor de recuperare a debitelor si raporteaza supervizorului
Acorda suport privind monitorizarea activitatii de colectare desfasurata de companiile externe de colectare, alcoarea cazurilor catre aceste companii, efectuarea platilor catre acestea
Monitorizeaza si ofera suport agentiilor externe in vederea respectarii obligatiilor contractuale in cazul contractelor incheiate de catre Banca
Aplica strategii de colectare adecvate pentru fiecare client, face propuneri de imbunatatire a acestora, Inscrie si inregistreaza in sistemele bancii actiunile specifice realizate
Stabileste, decide si aplica pentru cazurile alocate, in functie de limitele acordate, cele mai bune metode in vederea recuperarii intergrale a creantelor
Pe parcursul procesului de colectare, identifica si investigheaza posibilele cazuri de frauda privind clientii retail in scopul semnalarii acestora catre directiile interesate
Solicita entitatilor responsabile dosarele clientilor alocati in vederea alocarii catre agentiile de colectare, preda si se asigura ca documentele necesare derularii activitatii de colectare catre agentiile externe/consilieri juridici sunt complete

Cerinte
Cerinţe post

Studii: superioare: economice, juridice/tehnice sau alta specialitate

Vechime in specialitate: minima in specialitate: 1 an, din care in institutii financiar-bancare: 1 an;

Alte conditii:

Experienta in recuperarea debitelor pe cale juridica

Experienta in negocierile cu clientii

Limbi straine- Engleza- avansat

Cunostinte tehnice si de afaceri:

cunostiinte activitate bancara (recuperare, colectare, executare)
cunoasterea obiectivelor strategice ale bancii
cunostinte generale despre produsele si serviciile bancii si ale Grupului
management si tehnici de negociere
tehnici de control si monitorizare
cunostinte economice si financiare
cunostinte despre piata bancara
cunostinte IT
cunostinte de limba engleza, nivel avansat

Aptitudini

Aptitudini de negociere
Excelente aptitudini de comunicare
Aptitudini de planificare
Atitudine pozitiva si constructiva
Putere motivationala
Orientare spre performanta
Nivel ridicat de integritate si incredere
Creativitate, inovatie,
Capacitate de anticipare a schimbarilor;
planificare in avans;
Capacitate de decizie;
Capacitate de analiza, evaluare, corelare si sinteza a informatiilor;
Capacitate de asumare a riscurilor;
Abilitati de negociere; capacitate de comunicare

Atitudini

Simtul datoriei, al responsabilitatii,
Mobilitate
Constientizarea afacerii,
Constiinta calitatii,
Hotarare in atingerea scopurilor consecventa;
Orientarea catre client,
Abordare strategica,
Analiza logica a situatiilor si emiterea de judecati adecvate,
Promptitudine in servirea clientilor,
Spirit de echipa, spirit organizatoric,
Autocontrol in situatii de stres,
Integritate prin sustinerea valorilor etice ale bancii;
Autodezvoltare

Vezi detalii aici

Expira la: 2013-02-14