Joburi in domeniul bancar

BNR » referent de specialitate (spec. ştiinţe economice)

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2011-06-06

Direcţia Reglementare şi Autorizare, Serviciul reglementare prudenţială bancară 2

Domeniu
bancar

Responsabilitati
Responsabilităţile postului:

* Participă la elaborarea de proiecte de reglementări în domeniul prudenţial pentru instituţiile de credit, precum şi de reglementări comune, împreună cu alte instituţii publice, pe baza unor acte normative speciale, în domeniile de activitate repartizate, inclusiv în situaţia în care respectivele reglementări asigură transpunerea acquis-ului şi a standardelor Uniunii Europene/internaţionale în domeniu.
* Participă la formularea de poziţii cu privire la iniţiativele de modificare a acquis-ului Uniunii Europene relevant din perspectiva domeniilor de activitate repartizate.
* Participă la grupurile de lucru/comitetele constituite la nivelul Comisiei Europene şi Consiliului Uniunii Europene în procesul de elaborare a reglementărilor Uniunii Europene şi de analiză a impactului acestora, în domeniile de activitate repartizate.
* Participă la rezolvarea corespondenţei primite care intră în competenţa de soluţionare a serviciului, privitor la interpretarea prevederilor reglementărilor în domeniile de activitate repartizate.
* Colaborează la întocmirea rapoartelor, buletinelor şi a altor materiale ale Băncii Naţionale a României, furnizând date referitoare la problemele prudenţiale ale instituţiilor de credit care ţin de domeniile de activitate repartizate.
* Participă la traducerea în limba engleză a unor acte normative elaborate în serviciu în vederea postării acestora pe website-ul B.N.R.

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr. 2, sect. 3, Bucureşti,
până la data de 22 iunie 2011 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de B.N.R.

Cerinte
Condiţii de înscriere la concurs:

* studii superioare economice (licenţiat în ştiinţe economice), cu media de absolvire a anilor de studii de minimum 8,50 şi a examenului de licenţă de minimum 8,50;
* cunoştinţe de operare în domeniul informatic (editare texte, machete, slide-uri, calcul tabelar, utilizare Internet etc.)
* cunoaşterea foarte bună a limbii engleze;
* experienţa acumulată într-o instituţie de credit, constituie un avantaj;
* să fie apt de muncă, aspect dovedit prin adeverinţa medicală;
* să nu i se fi desfăcut contractul de munca din motive care ţin de persoana salariatului în ultimii 5 ani de activitate profesională;
* postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/soţia, părinţii, copiii, fraţii/surorile candidatului să fie salariaţi;
* să nu aibă înscrieri în cazierul judiciar;
* să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Detalii, pe site-ul BNR

Expira la: 2011-23-06