Joburi in domeniul bancar

BNR » referent Serviciul publicatii

(job inactiv)

Locatie: Bucuresti

Data adaugarii: 2012-02-22

Departament
Direcţia Studii Economice, Serviciul publicaţii

Responsabilitati
Atribuţiile principale ale postului

•administrează fondul de date statistice utilizate pentru realizarea publicaţiilor BNR;
•propune şi dezvoltă soluţii tehnice de îmbunătăţire a administrării fondului de date statistice;
•administrează şi dezvoltă setul de macrouri utilizat pentru generarea graficelor şi tabelelor incluse în publicaţiile BNR;
•propune soluţii tehnice de eficientizare a procesului de realizare şi actualizare a setului de grafice privind evoluţiile macroeconomice recente (înlocuirea link-urilor cu proceduri de tip Query);
•administrează aplicaţia VBA destinată prelucrării informaţiilor primare furnizate de sondajul de conjunctură al BNR.

Cerinte
Studii şi experienţă

•studii superioare absolvite cu examen de licenţă în profil economic sau tehnic;
•cunoştinţe solide de operare în MS Office (Excel, Access, Query, Word, PowerPoint);
•cunoştinţe de MS SQL Server, Visual Basic for Applications;
•cunoştinţe de statistică economică;
•cunoaşterea limbii engleze.

Competenţe comportamentale

•spirit organizatoric şi responsabilitate în desfăşurarea activităţilor;
•abilitatea de a lucra în echipă, adaptabilitate şi flexibilitate;
•capacitate de a prioritiza activităţile şi de a se încadra în termenele stabilite pentru predarea lucrărilor;
•atenţie la detalii şi capacitate de concentrare în condiţii de stres şi sub presiunea timpului;
•creativitate şi iniţiativă în vederea optimizării activităţii;
•abilităţi de comunicare şi exprimarea ideilor complexe într-o manieră concisă şi eficientă;
•capacitate de analiză şi sinteză a unui volum mare de informaţii;
•capacitate de a lucra simultan pe mai multe sarcini şi proiecte.

Alte condiţii de înscriere la concurs

•postul pentru care optează să nu fie într-o structură organizatorică în care soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului să fie salariaţi sau să nu fie într-o relaţie ierarhică şi/sau funcţională cu postul ocupat de soţul/ soţia, părinţii, copiii, fraţii/ surorile candidatului. Relaţia dintre posturi este analizată de către Direcţia Resurse Umane care aprobă participarea candidatului la concurs;
•să nu fi participat în ultimii doi ani anterior datei de desfăşurare a concursului la mai mult de trei concursuri în Banca Naţională a României, centrală plus sucursale regionale şi agenţii, pe un post care presupune aceeaşi activitate.

Înscrierile se fac personal la Direcţia Resurse Umane - Serviciul management resurse umane - Str. Doamnei nr.2, sect.3, Bucureşti, până la data de 6 martie 2012 (inclusiv), între orele 900 - 1100.

Precizăm că niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe concursuri organizate de B.N.R.

Expira la: 2012-03-22

Joburi active in domeniul bancar