BCR vinde foarte scump aurul austriac la ghisee. Un lingou de 10 grame costa la BCR 340 euro, fata de 311 de euro la Austrian Mint. Lingoul romanesc, de la Monetaria Statului, costa 321 euro

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2013-12-13 09:10 Ultima actualizare: 2013-12-13 09:10

BCR a anuntat ca vinde aur populatiei la ghiseele bancii. Este vorba de aur austriac, in mici lingouri, intre 2 grame si un kilogram, precum si monede, produse de Austria Mint, adica de monetaria statului austriac. Problema este ca lingourile si monedele de la ghiseele BCR sunt mult mai scumpe decat cele pe care le putem cumpara direct de la Austrian Mint, chiar si online, dar si decat lingourile romanesti, produse de Monetaria Statului.

Poate ca nu stiati, dar cine este interesat poate sa cumpere si lingouri de aur romanesc, produs de Monetaria Statului din Romania, lingouri care arata la fel ca cele austriece si cu aceeasi puritate, de 24 de karate.

Lingoul austriac de la BCR e mai scump cu 19 euro decat lingoul romanesc

Astfel, lingoul romanesc de 10 grame (foto) costa 321 de euro (1.432 lei), fata de 340 de euro (1532 lei) varianta austriaca la ghiseele BCR sau 311 euro direct de la Austrian Mint.

Lingoul de 20 de grame costa la BCR 652 de euro (2935 lei), fara de numai 624 de grame in cazul lingoului romanesc produs de Monetaria Statului si numai 600 de euro cu cat se poate cumpara direct de la Austrian Mint.

In cazul lingoului de 100 de grame, acesta costa la ghiseele BCR 3.208 euro (14.438 de lei) fata de 2958 de euro pe site-ul Austrian Mint.

Cel mai mic lingou ce se poate cumpara de la ghiseele BCR este de 2 grame si costa 78 de euro (352 de lei). Acelasi lingou se poate cumpara online, direct de pe site-ul Austrian Mint, cu doar 70 de euro.

Cel mai mare lingou de aur, de 1 kilogram, costa la ghiseele BCR 31.551 euro (141.982 lei), fata de 29.350 de euro la Austria Mint, asadar cu nu mai putin de 2.201 de euro mai putin.

Cat pierdeti daca vindeti inapoi la BCR un lingou

Poate ca va puneti intrebarea cu cat puteti vinde inapoi la BCR un lingou cumparat de la banca. BCR cumpara inapoi lingourile la un pret de 27,7 euro pe gram, sub cotatia BNR pentru un gram de aur, de 28,8 euro.

Ceea ce inseamna ca daca ati cumparat un lingou de 2 grame cu 78 de euro, il puteti vinde inapoi, tot la BCR, cu 55,5 euro, suferind astfel o pierdere insemnata, de 22,5 euro.

Casele de amanet cumpara gramul de aur de 24 de carate la un pret apropiat de cel al BCR, adica in jur de 27 de euro gramul.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

Ce fac dacă un funcționar de la Raiffeisen mă întreabă de un credit?

„Buna ziua. Am fost apelată zilele trecute de un funcționar de la Raiffeisen care m-a intrebat de un credit imobiliar. Vă rog să verificați, eu nu am luat niciun credit... detalii

Plățile cu cod QR încearcă de 12 ani să bată cardurile. Vor reuși acum?

Plățile cu telefonul printr-un cod QR au debutat în România în urmă cu 12 ani, la finalul lui 2013, printr-un proiect al Garanti Bank și firma suedeză Seamless, la bezinăriile... detalii

Aplicațiile financiare străine, folosite pentru fraudele online

Aplicațiile financiare străine cu care poți să-ți faci un cont IBAN și un card, precum Zen, sunt preferatele escrocilor care orchestrează fraude online cu promisiuni de câștiguri mari prin diverse... detalii

Cum ți se pot fura banii din contul bancar

O metodă utilizata de escroci pentru furtul banilor din conturile bancare este instalarea unor aplicații pentru controlul telefoanelor celor care sunt păcăliți cu credite sau investiții în acțiuni sau criptomonede.... detalii