Sebastian Vladescu: Romania ar trebui sa negocieze cu FMI un credit de pana la 20 miliarde euro

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-12-14 11:32 Ultima actualizare: 2008-12-14 11:32

România ar trebui să negocieze cu FMI, la începutul lunii ianuarie, o facilitate de susţinere în valoare de până la 20 de miliarde de euro, pentru finanţarea deficitelor, pe care să nu o tragă decât în caz de nevoie, a declarat sâmbătă, agenţiei MEDIAFAX Sebastian Vlădescu, fost ministru de finanţe.rnrn”În niciun caz un aranjament cu Fondul Monetar Internaţional (FMI) nu ar face rău României. Suma este într-adevăr mare, dar uitaţi-vă cât au negociat Polonia şi Ungaria”, a spus Vlădescu.rnrnEl a menţionat că un astfel de aranjament ar putea întări şi încrederea investitorilor străini în capacitatea autorităţilor de la Bucureşti de a gestiona criza.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Interviu

Nu a fost un cartel al băncilor, ci un schimb de informații care a dus la o creștere mică a ROBOR, sub 1%, spune șeful Consiliului Concurenței

Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței, a încercat să explice, într-o conferință de presă, decizia de a amenda băncile pentru „coordonarea comportamentului” în stabilirea ROBOR. Poate cea mai importantă clarificare a... detalii

De ce au făcut grevă angajații BRD

Angajații BRD din sindicatul Impact al băncii au protestat, în 2 iunie 2026, în fața băncii, după ce au respins modificările din contractul colectiv de muncă (CCM) propuse de bancă,... detalii

Prietenul din America vrea să-ți trimită niște bani într-o aplicație de criptomonede?

Un cititor ne-a povestit cum a luat o țeapă online cu o falsă aplicație de criptomonede. Schema înșelătoriei e laborioasă, o așa-zisă inginerie socială și psihologică. Mai întâi escrocul „s-a... detalii

M-au sunat iar de la Revolut să mă păcălească

Sună telefonul, e număr de Orange, 0742136928, așa că răspund.  Aud un robot care-mi spune în engleză că tocmai s-a făcut o plată de 53 de euro din contul meu... detalii