Dobânda BNR ar putea fi majorată la 5,75%

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2022-08-05 07:14 Ultima actualizare: 2022-08-05 07:14

Dobânda de politica monetară ar putea fi majorată cu un punct, la 5,75%, în ședința de astăzi de la Banca Națională a României (BNR), conform mediei prognozelor analiștilor.

Economiștii Erste Group sunt mai conservatori, estimând o creștere de doar 0,75 puncte, la 5,5%. Ei apreciază ca ciclul de majorare a dobânzii de referință pentru leu s-ar putea opri la 6,25%, pana la finalul acestui an.

Cauza majorării dobânzii este creșterea inflației, prognozata de BNR la 12,5% la sfârșitul acestui an, precum și convergenta dobânzilor cu alte tari din regiune, care de asemenea au majorat dobânzile, în contextul creșterii inflației.

Dobânda de referință reala (comparativ cu inflația) este -10,3% în România, apropiata de cea din Cehia (-10,2%), însă mai mare decât cea din Polonia (-9%) și la mare diferența de cea din Ungaria (-0,9%). (vezi foto)

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Poți fi copilot de mașină de Formula 1, dacă plătești cu cardul BT Mastercard

Banca Transilvania și Mastercard lansează campania BT x Mastercard te duc la Pirelli Gran Premio D’Italia 2025 alături de Echipa McLaren Formula 1 pentru deținătorii de carduri care realizează plăți... detalii

Cum se fac fraudele cu facturi

Libra Bank a transmis clienților o avertizare privind un nou tip de fraudă cu facturi: "Naiv SRL a primit o factură aparent obișnuită de la un partener de încredere, cu o relație... detalii

Clienții Alpha Bank pot alege dacă se transferă la Unicredit

Clienții Alpha Bank vor mai putea folosi conturile, cardurile, aplicația și alte servicii până în 14 august. Ulterior, dacă acceptă, ei vor fi transferați la Unicredit, cea care a cumpărat... detalii

BT finanțează Quartier Ferdinand, primul proiect rezidențial cu emisii zero din București

Banca Transilvania acordă o nouă finanțare verde, de 20 de milioane de euro, companiei STC Partners, pentru dezvoltarea ansamblului rezidențial Quartier Ferdinand, aflat în centrul Bucureștiului, anunță banca într-un comunicat,... detalii