Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a reamintit astazi, in contextul adoptarii legii privind conversia creditelor in franci elvetieni, îndemnul pe care l-a adresat deseori băncilor de a renunța la aroganță și a negocia cu clienții pentru a împărți povara creditării.
“Negocierea este la baza funcționării economiei de piață, în Uniunea Europeană, pentru că aici trăim. România a fost și este un partener loial proiectului european și asta nu trebuie să uităm”, a declarat Isărescu, in cadrul unei conferinte, citat de Agerpres.
Guvernatorul a cerut bancilor, la inceputul anului trecut, sa imparta cu clientii lor povara cursului valutar, sfat pe care majoritatea bancilor cu credite in CHF nu l-au urmat, consecinta fiind adoptarea legii privind conversia obligatorie, la cursul istoric.
Mugur Isarescu declara urmatoarele, in iunie anul trecut, dupa incheierea cu succes a ofertei Bancii Transilvania de conversie a creditelor in CHF ale clientilor Volksbank:
“Principiul impartirii poverii intre creditor si debitor fiind sprijinit de care banca nationala cu tarie, si noi consideram ca trebuie facut pe baza de negocieri bilaterale, pentru ca acel contract de credit a fost negociat bilateral.
Exemple pozitive si negative in acest proces de negociere pot sa fie date. Si Banca Transilvania da un exemplu pozitiv. In ce masura alte banci vor intelege acest exemplu pozitiv ramane de vazut. Piata ii va sanctiona oricum pe cei care dovedesc o anumita incapatanare. Desi de multe ori sanctiunile pietei nu multumesc nici pe unul nici pe altul. Repet insa ca nu avem prerogative de mediatori.” (vezi aici detalii)
Iata ca bancile nu au fost sanctionate numai de piata, ci si de catre legiuitori.
Pe de alta parte, Isarescu considera ca legea conversiei creditelor in CHF are caracter populist si poate avea costuri economice pentru societate pe termen lung.
“Asistăm la curente populiste ale căror soluţii magice, între ghilimele, bineînţeles, pot genera euforie în randul beneficiarilor pe termen scurt, uneori şi la iniţiator, dar cu costuri economice deloc neglijabile pentru societate pe termen mediu şi lung”, a spus guvernatorul.
Nu există comentarii pentru această știre.
CEC Bank oferă alternative de economisire mai avantajoase clienților săi și lansează un depozit în lei pentru persoane fizice, cu rata fixă a dobânzii superioară, de 6,10%, pe termen de... detalii
Banca Transilvania și Mastercard lansează campania BT x Mastercard te duc la Pirelli Gran Premio D’Italia 2025 alături de Echipa McLaren Formula 1 pentru deținătorii de carduri care realizează plăți... detalii
Libra Bank a transmis clienților o avertizare privind un nou tip de fraudă cu facturi: "Naiv SRL a primit o factură aparent obișnuită de la un partener de încredere, cu o relație... detalii
Clienții Alpha Bank vor mai putea folosi conturile, cardurile, aplicația și alte servicii până în 14 august. Ulterior, dacă acceptă, ei vor fi transferați la Unicredit, cea care a cumpărat... detalii