Franks, FMI: Acordul cu bancile nu va mai fi necesar, acestea vor dori sa-si creasca expunerea

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-10-06 20:29 Ultima actualizare: 2010-10-06 20:29

Acordul privind menţinerea capitalului băncilor în România este unul temporar şi probabil nu va mai fi necesar într-un an şi jumătate, iar odată cu revenirea economiei instituţiile financiare ar putea chiar să-şi crească voluntar expunerea, consideră şeful misiunii FMI în România, Jeffrey Franks.rnrn”Aşteptările noastre în ceea ce priveşte iniţiativa de la Viena au fost că aceasta să fie o măsură temporară şi, într-un final, nu vom mai avea nevoie de ea, pentru că băncile vor dori chiar în mod voluntar să-şi crească esxpunerea. Şi cred că ne apropiem de acel punct. Nu doar în România, ci în multe ţări care au participat la iniţiativa de la Viena”, a declarat la Washington pentru MEDIAFAX Jeffrey Franks.rnrnÎntâlnirile legate de expunerile băncilor au loc o dată la şase luni. Franks a precizat că la următoarea întâlnire vor fi puse în discuţie limitele din acord.rnrn”La următoarea întâlnire semestrială vom discuta cu băncile. Mai sunt necesare limite? Este timpul să ridicăm limitele pentru că ţara merge bine şi băncile îşi ţin banii în ţară? Este nevoie să ajustăm limitele? Vom analiza situaţia de la caz la caz la fiecare şase luni. Mă aştept ca peste un an şi jumătate să nu mai fie nevoie de acord”, a afirmat oficialul FMI.rnrnFranks a arătat că, odată ce economia îşi revine, reapar şi oportunităţi pentru bănci de a credita şi de a face profit.rnrn”Băncile vor să facă profit, să crediteze, iar România este o ţară care are un viitor strălucit. Va creşte foarte mult. Creşterea medie în România în următorii 10 sau 20 de ani va fi cu mult peste media Uniunii Europene datorită procesului de recuperare a decalajelor”, a continuat şeful misiunii FMI.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Interviu

Escrocii în investiții online îți trimit bani pentru a-ți câștiga încrederea

Cititorii ne-au semnalat că escrocii în investiții online au reușit să le câștige încrederea trimițându-le bani pentru investiția inițială sau o parte din „câștigurile” obținute prin cumpărarea de criptomonede sau... detalii

Culmea fraudelor online: oamenii sunt amenințați de escroci cu ANAF și Interpol

Un cititor m-a sunat să mă întrebe ce trebuie să facă dacă o doamnă, consultant financiar la o platformă de investiții, îl amenință că-l dă pe mâna autorităților (ANAF și... detalii

Elementul crucial care a determinat Consiliul Concurenței să amendeze băncile: transparența în perioada de fixing, spune Chirițoiu

Elementul crucial care a determinat Consiliul Concurenței să amendeze băncile pentru manipularea ROBOR este transparența în perioada de fixing, care distruge logica mecanismului de formare a indicelui dobânzilor interbancare, a... detalii

Nu a fost un cartel al băncilor, ci un schimb de informații care a dus la o creștere mică a ROBOR, sub 1%, spune șeful Consiliului Concurenței

Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței, a încercat să explice, într-o conferință de presă, decizia de a amenda băncile pentru „coordonarea comportamentului” în stabilirea ROBOR. Poate cea mai importantă clarificare a... detalii