Mugur Isarescu: Am tinut si voi tine grosul economiilor in lei

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-07-05 16:28 Ultima actualizare: 2010-07-05 16:28

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat luni că va păstra în continuare cea mai mare parte a economiilor în lei, având încredere în moneda naţională, reducerea temporară a acestor plasamente fiind cauzată de rambursarea anticipată a unui credit. rnrn”Am văzut o informaţie eronată, sunt nevoit să o corectez: Nici guvernatorul nu mai are încredere în leu în timp ce-şi ţine economisirile în valută. Am încredere în leu. Am ţinut şi voi ţine grosul economisirilor în lei. Faptul că acum nu mai am economisiri în lei este o decizie din motive familiale, a trebuit să rambursez un credit în lei şi practic nu mai am economisiri în monedă naţională. Lucrul pare minor, dar ştiu cum se poate imflama populaţia dacă se conturează o asemenea idee. Bineînţeles că veniturile mele principale fiind în lei, acolo voi şi economisi în viitor”, a spus Isărescu.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Interviu

Escrocii în investiții online îți trimit bani pentru a-ți câștiga încrederea

Cititorii ne-au semnalat că escrocii în investiții online au reușit să le câștige încrederea trimițându-le bani pentru investiția inițială sau o parte din „câștigurile” obținute prin cumpărarea de criptomonede sau... detalii

Culmea fraudelor online: oamenii sunt amenințați de escroci cu ANAF și Interpol

Un cititor m-a sunat să mă întrebe ce trebuie să facă dacă o doamnă, consultant financiar la o platformă de investiții, îl amenință că-l dă pe mâna autorităților (ANAF și... detalii

Elementul crucial care a determinat Consiliul Concurenței să amendeze băncile: transparența în perioada de fixing, spune Chirițoiu

Elementul crucial care a determinat Consiliul Concurenței să amendeze băncile pentru manipularea ROBOR este transparența în perioada de fixing, care distruge logica mecanismului de formare a indicelui dobânzilor interbancare, a... detalii

Nu a fost un cartel al băncilor, ci un schimb de informații care a dus la o creștere mică a ROBOR, sub 1%, spune șeful Consiliului Concurenței

Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței, a încercat să explice, într-o conferință de presă, decizia de a amenda băncile pentru „coordonarea comportamentului” în stabilirea ROBOR. Poate cea mai importantă clarificare a... detalii