Firma de recuperare creante Top Factoring a cesionat dosarul meu de credit de la Raiffeisen. Ce mai pot face acum?

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2015-09-14 13:48 Ultima actualizare: 2015-09-14 13:48

“Am primit azi un mesaj de la o firma de recuperare, Top Factoring, ca au cesionat dosarul meu de la Raiffeisen (mentionez ca am intarzieri mari la banca). Ce mai pot face acum?”, intreaba un cititor al site-ului Reclamatiibanci.ro, dedicat educatiei financiare si rezolvarii problemelor dintre banci si clientii acestora.

Raspuns www.ReclamatiiBanci.ro

Atunci cand bancile nu mai au sperante ca pot recupera datoriile restante de la clientii carora le-a acordat credite, cesioneaza dosarele de credit catre firmele de recuperare creante.

Din acest moment, clientii bancii nu mai pot face nimic in relatia cu banca, ci doar cu firma de recuperare creante.

Intrucat nu exista o lege care sa reglementeze specific relatia firmelor de recuperare creante cu fostii clienti ai bancilor, fiecare firma are propriile reguli, ele putand apela la recuperarea pe cale amiabila a datoriilor, in mai multe transe, prin angajamente de plata, sau sa recurga la executarea silita, inclusiv poprirea salariului si conturilor bancare.

Exista o asociatie a firmelor de recuperare creante (Asociatia de Management al Creantelor Comerciale – AMCC), din care face parte si Top Factoring, care are un cod de conduita cu privire la procedura de recuperare a datoriilor, iar in cazul in care o firma de recuperare nu respecta respectivul cod, asociatia ia masuri impotriva acesteia.

Am transmis problema dumneavoastra firmei de recuperare Top Factoring, care este membra in Asociatia de Management al Creantelor Comerciale – AMCC, iar raspunsul reprezentantilor acesteia este urmatorul:

Vezi aici raspunsul integral

Probleme cu banca? Scrie-ne aici si te ajutam!

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Educatie financiara

Raiffeisen mi-a luat bani din cont pentru o asigurare pe care nu am făcut-o. Ce trebuie să fac?

„Am sesizat că din cotul meu au fost sustrași 205 lei Asigurare de viață.Eu nu mi amintesc să fi făcut una. Și cu este normal.Eu am cont la raiffaisen Bank,și... detalii

Poate un IFN să mă execute silit pentru mai puțin de 10.000 de lei?

„Buna ziua, am mai multe IFN uri respectiv 9, as dori să întreb dacă nu mai fac față și trec 6 luni de neplata mă pot executa silit chiar daca... detalii

Ce drepturi legale am privind plata creditului, dacă ajung șomer?

"IFN-urile acordă la 1 persoană 14 credite și la alții nu aprobă nici o refinanțare, că sunt repede trecuți la rău platnici, pentru că au fost șomeri, doar dobânzi exagerate…",... detalii

Cum pot afla dacă am datorii la bancă pe numele meu?

„Bună ziua am o întrebare dacă am datori la bancă în România pe numele meu.” RĂSPUNS Stimată doamnă, Puteți afla dacă aveți datorii la bancă în România de la Biroul... detalii