Analistii bancilor cred ca BNR va mentine dobanda la 1,75% in acest an, dar o va majora la 2,5% in 2017

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2016-03-28 14:46 Ultima actualizare: 2016-03-28 14:46

Conform opiniilor exprimate de peste 90% dintre participanii la un sondaj intern în cadrul Asociaiei Analiştilor Financiar-Bancari din România, Banca Naională a României ar putea mentine dobânda de politică monetară la 1,75% la următoarea şedină a Consiliului de Administraie programată pentru joi, 31 martie, se arata intr-un comunicat al asociatiei, in care se mai precizeaza urmatoarele:

Dobânda de politică monetară ar putea fi meninută la 1,75% până la finalul acestui an şi majorată la 2,50% în anul 2017 conform celor mai muli participani la sondaj.

Repartizarea răspunsurilor individuale prezentată în graficul de mai jos arată o tendină de întărire a politicii monetare printr-o posibilă creştere a dobânzii în 2017.

[1]

Rezervele minime obligatorii pentru pasivele în lei ar putea fi păstrate la 8% pe data de 31 martie şi reduse la 6% până în luna decembrie a acestui an.

În anul 2017, rezervele minime obligatorii pentru pasivele în lei ar putea fi păstrate la 6%. Faă de sondajul anterior desfăşurat la începutul lunii februarie se remarcă o temperare a aşteptărilor privind reducerea rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei în 2017.

Rezervele minime obligatorii pentru pasivele în valută ar putea fi meninute la 12% pe data de 31 martie şi reduse ulterior la 10% până în luna decembrie.

Anul 2017 ar putea aduce o nouă reducere a rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în valută la 8% până în luna decembrie.

Repartizarea răspunsurilor individuale privind rezervele minime obligatorii pentru pasivele în lei şi valută este prezentată în graficele de mai jos.

[2]

[3]

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Opinie

De ce vorbim mult de creșteri de taxe și puțin de tăieri de cheltuieli și restructurări?

De ce vorbim mult de creșteri de taxe și puțin de tăieri de cheltuieli și restructurări? Din două motive principale, presupun: 1. Este mult mai ușor și mai rapid să... detalii

Taxele din România sunt mai mici decât în Polonia

Fiscalitatea din România este departe de a fi excesivă, conform unei analize comparative cu taxele din Polonia publicată de economistul șef al BNR, Valentin Lazea: "Dacă alegem Polonia ca model... detalii

Uită-te la ce poți să cumperi, nu la ce ai vrea să cumperi

Creșterea dobânzilor variabile și deprecierea monedei naționale din ultimele două săptămâni au reaprins temerile față de o viitoare criză financiară, se arată într-un comunicat al CSALB, în care se adaugă:... detalii

Banca ar trebui să motiveze de ce respinge un credit

"Banca mi-a refuzat aprobarea unui credit, fără să-mi dea nicio explicație. E normal așa ceva?", este una dintre întrebările primite frecvent de la cititori. Ultimul caz este cel al unui... detalii