Peste 125.000 de clienti BCR au beneficiat între anii 2010 – 2015 de ajustări de costuri la dobanzi mai mici în medie cu 5 puncte procentuale faţă de momentul contractarii creditului, au precizat astazi reprezentantii bancii.
Din graficul furnizat de banca se vede ca dobanda la creditele in euro a fost micsorata de la 10,75% in 2010 la 5,99% in prezent.
BCR precizeaza ca in perioada 2010-2015 BCR a înregistrat un numar de peste 10.000 renegocieri şi ajustări ale costurilor creditelor garantate şi peste 100.000 de ajustări ale costurilor creditelor negarantate.
BCR a lansat la inceputul lunii septembrie o campanie de reducere a ratelor la credite in medie cu 20%, in contextul in care criticile la adresa bancii s-au intetit, in special din partea celor care au actionat BCR in judecata, acuzand-o ca le-a majorat dobanzile sau le-au mentinut la niveluri ridicate, desi indicele EURIBOR a scazut la valori negative.
BCR spune ca in ultimele doua luni, un numar de 17.000 de clienți au semnat oferta BCR de reducere a ratelor lunare în cadrul campaniei SCADE RATA.
“Clienţii au posibilitatea de a-şi reduce ratele lunare, în medie cu 20%, aducându-şi creditele la preţul actual de piaţă. Clienții care au acceptat oferta BCR, până în acest moment, au economisit, în medie, pe perioada creditului rămasă 12.500 euro. Campania SCADE RATA s-a dovedit soluţia viabilă pentru clienţii afectaţi de scăderea valorii imobilelor (ori scaderea veniturilor disponibile ca urmare a unor scaderi de salarii, a unor cheltuieli mai ridicate in gospodarie, etc.), care a împiedicat până în prezent refinanţarea creditelor la un nivel al dobanzii semnificativ mai scăzut faţă de momentul contractării”, spune banca.
Oferta BCR ramâne valabilă în continuare, oferindu-le clienților cu credite imobiliare posibilitatea de a beneficia de o dobandă fixă pe 5 ani de 4,95%/an și de 5,45% pe 10 ani. Dupa această perioadă, dobânda va fi calculată la ROBOR/EURIBOR/LIBOR la 6 luni + 3%, respectiv +4% pentru clienții cu garanție imobiliară, adauga banca.
Dobanda oferita acum de BCR este apropiata, dar usor mai ridicata decat media pietei. Conform statisticilor BNR, dobanda medie la creditele ipotecare in euro din soldul bancilor este de 4,32%.
BCR a facut aceste precizari dupa ce Consiliul Concurentei a publicat un raport in care spune ca “sectorul bancar din România are un grad mic spre mediu de concentrare, ceea ce indică un grad relativ ridicat de concurență, însă nivelul ridicat de îndatorare conduce la reducerea gradului de mobilitate a clienți lor“.
Nu există comentarii pentru această știre.
CEC Bank oferă alternative de economisire mai avantajoase clienților săi și lansează un depozit în lei pentru persoane fizice, cu rata fixă a dobânzii superioară, de 6,10%, pe termen de... detalii
Banca Transilvania și Mastercard lansează campania BT x Mastercard te duc la Pirelli Gran Premio D’Italia 2025 alături de Echipa McLaren Formula 1 pentru deținătorii de carduri care realizează plăți... detalii
Libra Bank a transmis clienților o avertizare privind un nou tip de fraudă cu facturi: "Naiv SRL a primit o factură aparent obișnuită de la un partener de încredere, cu o relație... detalii
Clienții Alpha Bank vor mai putea folosi conturile, cardurile, aplicația și alte servicii până în 14 august. Ulterior, dacă acceptă, ei vor fi transferați la Unicredit, cea care a cumpărat... detalii