Dupa 10 ani de la trecerea la leul nou (RON), 20% dintre romani inca vorbesc si fac calcule in milioane (lei vechi)

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2015-07-07 11:12 Ultima actualizare: 2015-07-07 11:12

Dupa 10 de la introducerea leului nou (RON-ii, cum mai sunt cunoscuti), prin taierea a patru zerouri din vechiul leu (1 milion a devenit 100 de lei, 10.000 de lei a devenit 1 leu), 20% dintre romani inca mai vorbesc si fac calcule in vechiul leu, adica in milioane, a spus astazi sociologul institutului de sondare a opiniei publice IMAS, Alin Teodorescu, in cadrul unui seminar organizat de BNR cu ocazia aniversarii a 10 de ani de la introducerea leului nou (sau leul greu, cum mai este cunoscut).

Cum explica sociologul aceasta pondere mare a celor care inca au ramas cu gandul la vechii lei? “Este vorba de o drama specifica romanilor, de a sfida autoritatile, in cazul acesta banca nationala. Romanii au asteptari foarte mari de la institutiile statului, insa multi refuza sa se supuna deciziilor luate de acestea”, a spus Teodorescu.

El a precizat ca cei care inca nu au trecut la leul nou se regasesc in toata structura societatii, nu este vorba doar de batrani sau de persoane cu putine studii.

Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, considera ca “desi unii dintre noi vorbesc inca in milioane, acesta nu e chiar asa un dezastru de comunicare, nu avem de ce sa-i blamam, pentru ca si francezilor le-a trebuit 20 de ani ca sa se obisnuiasca cu noile lor monede, inainte de a trece la euro”.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Interviu

Prietenul din America vrea să-ți trimită niște bani într-o aplicație de criptomonede?

Un cititor ne-a povestit cum a luat o țeapă online cu o falsă aplicație de criptomonede. Schema înșelătoriei e laborioasă, o așa-zisă inginerie socială și psihologică. Mai întâi escrocul „s-a... detalii

M-au sunat iar de la Revolut să mă păcălească

Sună telefonul, e număr de Orange, 0742136928, așa că răspund.  Aud un robot care-mi spune în engleză că tocmai s-a făcut o plată de 53 de euro din contul meu... detalii

Cum ajung oamenii supraîndatorați la IFN-uri din cauza Biroului de Credit

O cititoare ni s-a plâns, la Întreabă Banca, de situația dificilă în care a ajuns, de a nu-și mai putea plăti ratele la credite, din cauza Biroului de Credit. Totul... detalii

Ce valoare au punctele Priceless ale Mastercard?

„Plătești cu cardul Mastercard și primești puncte Priceless, de care te bucuri ulterior prin vouchere digitale sau cashback”, își îmbie clienții Libra Internet Bank (vezi foto). Concret, pentru fiecare 5... detalii