Raiffeisen Bank Ungaria ar putea fi preluata pentru 1 EURO (sic!) de mogulul ungur Istvan Torocskei (foto), prin intermediul bancii controlate de acesta, Széchenyi Bank si in care statul ungar are o participatie de 49%, din vara anului trecut, scrie presa din tara vecina. Si asta in ciuda faptului ca banca lui Torocskei este de 100 de ori mai mica decat Raiffeisen in privinta valorii activelor!
De asemenea, Széchenyi Bank dispune de un capital de doar 6,3 milioane euro, de aproape 60 de ori mai mic decat cel al Raiffeisen, care se ridica la 366 milioane euro.
Conducerea Raiffeisen Bank International ar urma sa ia o decizie cu privire la aceasta varianta, reprezentantii bancii confirmand ieri ca au primit oferte de preluare, fara a mentiona numele bancilor ofertante.
In schimbul cumpararii Raiffeisen cu 1 euro, banca lui Istvan Torocskei ar urma sa preia toate pasivele si datoriile bancii austriece, precum si creditele neperformante, astfel ca austriecii ar iesi fara probleme din sistemul bancar ungar, tot mai haotic, dupa cum precizeaza publicatia Portfolio.
Szechenyi Bank are active totale de doar 89 milioane dolari, fata de cele 6,2 miliarde euro ale Raiffeisen Bank Ungaria. Din aceasta perspectiva o astfel de tranzactie pare putin probabila, chiar daca in aceasta este implicata un “mogul” local.
Raiffeisen Bank, a doua mare banca din regiunea Europei Centrale si de Est, si-a anuntat intentia de a se retrage de pe unele piete, inclusiv din Ungaria, unde a suferit pierderi de 63 de milioane de euro in prima jumatate a anului trecut, pierderi ce ar putea creste odata cu implementarea de catre guvernul de la Budapesta a unor masuri populiste pentru a ajuta populatia cu credite in valuta prin transformarea acestora in forinti, la un curs mult mai mic decat in prezent.
Cine este “Tom Bugetel” din Ungaria care vrea sa puna mana pe Raiffeisen Bank
Nu există comentarii pentru această știre.
CEC Bank oferă alternative de economisire mai avantajoase clienților săi și lansează un depozit în lei pentru persoane fizice, cu rata fixă a dobânzii superioară, de 6,10%, pe termen de... detalii
Banca Transilvania și Mastercard lansează campania BT x Mastercard te duc la Pirelli Gran Premio D’Italia 2025 alături de Echipa McLaren Formula 1 pentru deținătorii de carduri care realizează plăți... detalii
Libra Bank a transmis clienților o avertizare privind un nou tip de fraudă cu facturi: "Naiv SRL a primit o factură aparent obișnuită de la un partener de încredere, cu o relație... detalii
Clienții Alpha Bank vor mai putea folosi conturile, cardurile, aplicația și alte servicii până în 14 august. Ulterior, dacă acceptă, ei vor fi transferați la Unicredit, cea care a cumpărat... detalii