România, alături de Portugalia și Ungaria la PIB/locuintor in 2022, cu 77% din media UE

Autor:

Dan Palangean
Publicat la: 2023-03-24 08:18 Ultima actualizare: 2023-03-24 08:18

România s-a situat anul trecut pe locul 20-22 din cele 27 de state membre UE în ceea ce privește PIB/locuitor, alături de Portugalia și Ungaria, potrivit datelor semnal publicate de Eurostat.

Cu 77% din media europeană consemnată pentru 2022, am depășit Letonia (74%) și Croația (73%), la o distanță semnificativă de Grecia (68%), Slovacia (67%) și Bulgaria (59%).

Imediat deasupra noastră figurează Polonia (79%) și ceva mai sus este poziționată, în pierdere semnificativă de nivel de trai, Spania (85%). Aceasta a fost întrecută de patru state din fostul bloc estic: Estonia (87%), Lituania (90%), Cehia (91%) și Slovenia (92%).

Aceste date țin cont de ajustarea rezultatului nominal cu nivelul prețurilor din fiecare țară.

Cele mai mari valori ale PIB/locuitor la paritatea puterilor de cumpărare standard (pentru a permite o comparație corectă a puterilor de cumpărare), s-au înregistrat în Luxemburg (261%) și Irlanda (224%), dar aceste țări au situații particulare, care amplifică oarecum artificial rezultatul economic raportat.

În Luxemburg lucrează un număr relativ mare de cetățeni rezidenți din statele înconjurătoare, care contribuie la PIB și ale căror cheltuieli de consum sunt înregistrate în țara de origine. Irlanda beneficiază de prezența unor multinaționale de top care dețin drepturi intelectuale și de mutarea sediului unor companii ca urmare a Brexitului.

Dintre celelate state occidentale, Danemarca (136%) și Olanda (130%) au „prins” pragul de 130%. Ele sunt urmate de Austria (125%, de la 121% anterior) și Belgia (121%), situate peste cota de 120%. Sub care figurează Suedia (119%, în scădere de la 123% anterior) și Germania (117%), cea mai mare economie a Zonei Euro (zonă aflată la 104% din media UE), aflată la o distanță semnificativă de Franța (101%) sau Italia (96%).

De reținut, datele flash publicate doar a a doua oară în această formă de statistica europeană la interval de trei luni de la finalul anului precedent vor fi revizuite la mijlocul anului curent. Atunci se va anunța și celălalt indicator important pentru nivelul de trai, consumul individual efectiv (abreviat AIC în lb. engleză), unde România stă chiar ceva mai bine. 

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stiri economice

România, cea mai redusă pondere din UE a persoanelor care lucrează la pensie

România s-a poziționat în anul 2023 drept țara membră UE cu cea mai redusă pondere a persoanelor care lucrează la pensie, potrivit unei analize făcute Eurostat. Cu un procentaj de... detalii

România, tot prima din UE la inflația anuală în aprilie 2025 

România s-a situat în luna aprilie 2025 pe prima poziție din UE în ce privește inflația anuală, conform datelor publicate de Eurostat. După o scădere cu 0,2 puncte procentuale față... detalii

Producția industrială, în scădere pe primele trei luni ale anului

Potrivit INS, producția industrială a crescut cu 8,8% în martie 2025 față de luna anterioară pe seria brută, însă a scăzut cu -0,5% în varianta ajustată după perioada din an... detalii

Importurile au crescut de trei ori mai repede decât exporturile, în T1 2025 

Exporturile României au fost în martie 2025 de circa 8,45 miliarde euro (+6,3% față de aceeași lună a anului anterior), în timp ce importurile au urcat la valoarea de 11,29... detalii