Sistemul bancar din România nu este cartelizat, dar are defecţiuni în funcţionare şi este supus unor presiuni generate de incertitudinile existente pe plan local şi de discuţiile “nesfârşite” din plan politic şi social, consideră guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu.rnrn”Eu nu cred că sistemul bancar este cartelizat, dar, într-adevăr, funcţionarea lui are defecţiuni, ca să numesc aşa, şi este şi el presurizat de incertitudinile care sunt în această ţară şi discuţiile nesfârşite pe scena politică, pe scena socială. Toate aceste incertitudini se transmit în costuri suplimentare”, a spus Isărescu la emisiunea “După 20 de ani”, difuzată duminică la Pro TV.rnrnÎntrebat ce face BNR, cu ce presiune vine asupra băncilor, pentru ca dobânzile să scadă, Isărescu a afirmat: “Nu vedeţi ce facem?! Facem anumite lucruri pentru care suntem criticaţi sau neînţeleşi, ca să fiu delicat. De exemplu, lăsăm mai mult lichiditate în piaţă”.rnrnEl a recunoscut că măsurile luate de BNR pentru reducerea dobânzilor nu funcţionează, dar nu crede că acest lucru se întâmplă deoarece sistemul este monopolizat sau cartelizat.rnrn”Eu cred că este o atmosferă generală, nu foarte sănătoasă pentru activitatea de creditare. Şi cred că ea va fi depăşită. Treptat veţi vedea că şi dobânzile vor scădea. Plătim un cost al acestei ajustări prin majorarea impozitelor, după ce la începutul anului 2009 s-a spus că nu mergem pe această cale a majorării impozitelor. Uitaţi că s-au majorat şi accizele în 2009 şi TVA în 2010! Toate acestea au creat întârzieri, nelămuriri, şi în activitatea bancară”, a spus guvernatorul băncii centrale.rnrnLa un comentariu că băncile transferă costul creditelor neperformante către împrumuturile “bune”, Isărescu a răspuns: “Şi dumneavoastră ce aţi face dacă constataţi că aveţi multe credite neperformante? Credeţi că în momentul actual ceea ce trebuie să facă România este să încurajeze neplata, vorbind de Ordonanţa 50, ca un fel de scăpare de datorii pentru că băncile au făcut anumite excese?”rnrnEl a spus că o economie se redresează pe bază de disciplină, iar debitorii trebuie să-şi plătească datoriile.rnrn”A transmite mesaje de tipul “prin OUG 50 este posibil ca să scăpăm de datorii” este o mare greşeală pentru România. Nu aşa ieşim din recesiune”, a concluzionat Isărescu.rn
Nu există comentarii pentru această știre.
Culmea e că ea m-a sunat să mă întrebe dacă poate beneficia de dividende, după 2 ani, atenție! de când a făcut „investiția” în programul Brua. Cum s-a întâmplat atunci?... detalii
Despăgubirile de la bănci pentru creditele indexate la ROBOR s-ar putea obține abia peste 5 ani și doar dacă băncile vor pierde procesele cu Consiliul Concurenței. Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului... detalii
BCR a avut curajul să vorbească "pe șleau" cu oamenii pe Facebook despre scandalul ROBOR, înfruntând criticile și chiar injuriile, în încercarea de a explica faptul că nu banca este... detalii
Un cititor ne-a întrebat, la Întreabă Banca, unde poate să verifice dacă un străin, căruia i-a trimis o copie după buletin, nu cumva este un escroc și a făcut un... detalii
Datele arată că băncile "s-au coordonat" și pentru scăderea ROBOR sub IRCC
Să înțelegem ROBOR-ul: cât de mult a crescut și de ce în comparație cu dobânda BNR și IRCC
Numărul bancherilor a scăzut cu 2.500 de persoane în ultimul an
Executorul îmi poate vinde apartamentul pentru un credit IFN de 700 de lei!?
Ce ratinguri au băncile românești
BRD își amenință un client cu executarea silită, după ce i-a făcut din vina ei un descoperit neautorizat de cont
Aplicarea penalităților în timpul executării silite pentru un credit este interzisă de lege
Postările pe Facebook cu aplicația falsă Revolut nu au fost șterse nici după o săptămână
Un articol fals circulă pe net despre o confruntare la Antena 3 între Horia Ciorcilă de la Banca Transilvania și Cristian Tudor Popescu
De ce Guvernul a ales Mastercard să facă portofelul digital al românilor?