Isarescu: Sistemul bancar nu este cartelizat, dar are defectiuni in functionare

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-11-08 19:35 Ultima actualizare: 2010-11-08 19:35

Sistemul bancar din România nu este cartelizat, dar are defecţiuni în funcţionare şi este supus unor presiuni generate de incertitudinile existente pe plan local şi de discuţiile “nesfârşite” din plan politic şi social, consideră guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu.rnrn”Eu nu cred că sistemul bancar este cartelizat, dar, într-adevăr, funcţionarea lui are defecţiuni, ca să numesc aşa, şi este şi el presurizat de incertitudinile care sunt în această ţară şi discuţiile nesfârşite pe scena politică, pe scena socială. Toate aceste incertitudini se transmit în costuri suplimentare”, a spus Isărescu la emisiunea “După 20 de ani”, difuzată duminică la Pro TV.rnrnÎntrebat ce face BNR, cu ce presiune vine asupra băncilor, pentru ca dobânzile să scadă, Isărescu a afirmat: “Nu vedeţi ce facem?! Facem anumite lucruri pentru care suntem criticaţi sau neînţeleşi, ca să fiu delicat. De exemplu, lăsăm mai mult lichiditate în piaţă”.rnrnEl a recunoscut că măsurile luate de BNR pentru reducerea dobânzilor nu funcţionează, dar nu crede că acest lucru se întâmplă deoarece sistemul este monopolizat sau cartelizat.rnrn”Eu cred că este o atmosferă generală, nu foarte sănătoasă pentru activitatea de creditare. Şi cred că ea va fi depăşită. Treptat veţi vedea că şi dobânzile vor scădea. Plătim un cost al acestei ajustări prin majorarea impozitelor, după ce la începutul anului 2009 s-a spus că nu mergem pe această cale a majorării impozitelor. Uitaţi că s-au majorat şi accizele în 2009 şi TVA în 2010! Toate acestea au creat întârzieri, nelămuriri, şi în activitatea bancară”, a spus guvernatorul băncii centrale.rnrnLa un comentariu că băncile transferă costul creditelor neperformante către împrumuturile “bune”, Isărescu a răspuns: “Şi dumneavoastră ce aţi face dacă constataţi că aveţi multe credite neperformante? Credeţi că în momentul actual ceea ce trebuie să facă România este să încurajeze neplata, vorbind de Ordonanţa 50, ca un fel de scăpare de datorii pentru că băncile au făcut anumite excese?”rnrnEl a spus că o economie se redresează pe bază de disciplină, iar debitorii trebuie să-şi plătească datoriile.rnrn”A transmite mesaje de tipul “prin OUG 50 este posibil ca să scăpăm de datorii” este o mare greşeală pentru România. Nu aşa ieşim din recesiune”, a concluzionat Isărescu.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

Prostia și domnia se plătesc, spune o doamnă care a "investit" în programul Brua

Culmea e că ea m-a sunat să mă întrebe dacă poate beneficia de dividende, după 2 ani, atenție! de când a făcut „investiția” în programul Brua. Cum s-a întâmplat atunci?... detalii

Despăgubirile de la bănci pentru creditele cu ROBOR s-ar putea obține abia peste 5 ani; exemplu de calcul al unui potențial prejudiciu

Despăgubirile de la bănci pentru creditele indexate la ROBOR s-ar putea obține abia peste 5 ani și doar dacă băncile vor pierde procesele cu Consiliul Concurenței. Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului... detalii

BCR a vorbit "pe șleau" cu oamenii despre ROBOR

BCR a avut curajul să vorbească "pe șleau" cu oamenii pe Facebook despre scandalul ROBOR, înfruntând criticile și chiar injuriile, în încercarea de a explica faptul că nu banca este... detalii

Poate face cineva un credit online pe numele meu, doar cu buletinul?

Un cititor ne-a întrebat, la Întreabă Banca, unde poate să verifice dacă un străin, căruia i-a trimis o copie după buletin, nu cumva este un escroc și a făcut un... detalii