In ciuda semnalelor de alarma trase de banci la inceputul acestui an ca legea privind darea in plata va afecta puternic creditarea imobiliara, statisticile cu privire la volumele de credite imobiliare noi acordate de banci, atat cele standard cat si Prima Casa, arata ca impactul nu a fost unul semnificativ. Dimpotriva.
Valoarea creditelor imobiliare noi in lei acordate de bancile romanesti in primele noua luni din acest an a insumat 8,8 miliarde lei, conform statisticilor BNR, cu 1 miliard mai mult decat cele 7,7 miliarde lei din aceeasi perioada a anului precedent.
Din totalul creditelor imobiliare acordate in primele noua luni din acest an, 60% au fost credite acordate prin Programul Prima Casa, restul fiind credite imobiliare standard, multe acordandu-se cu avansuri majorate de la 15% la 25% sau chiar 35% dupa adoptarea legii privind darea in plata.
In primele noua luni din acest an valoarea creditelor Prima Casa s-a ridicat la 5,2 miliarde lei, conform datelor furnizate Bancherul.ro de catre Fondul de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri (FNGCIMM), institutia prin care se deruleaza Programul Prima Casa. (vezi aici detalii)
Anul trecut, valoarea creditelor Prima Casa s-a ridicat la 5,2 miliarde lei, reprezentand 51% din totalul creditelor imobiliare, de 10,1 miliarde lei.
Creditarea imobiliara a scazut substantial in octombrie, dupa epuizarea garantiilor Prima Casa
Ultimele date statistice ale BNR arata ca in luna octombrie bancile au acordat credite imobiliare noi in lei cu o valoare de 571 milioane lei, in scadere semnificativa atat fata de luna precedenta, cand erau 772 milioane lei, dar mai ales fata de nivelul atins in luna mai din acest an, de 1,3 miliarde lei, asadar dublu fata de octombrie.
Cauza ar putea fi, cel mai probabil, epuizarea garantiilor pentru programul Prima Casa, inca din luna august, astfel ca plafonul de garantii a fost suplimentat cu 500 milioane lei, de la inceputul lunii octombrie. (vezi aici detalii)
In ultimele doua luni din acest an valoarea creditelor Prima Casa ar mai putea creste cu inca 1,5 milarde lei, dupa ce garantiile au fost suplimentate cu inca 250 milioane lei in noiembrie.
In total, asadar, creditele Prima Casa s-ar putea ridica in acest an la aproximativ 6,5 miliarde lei.
Nu există comentarii pentru această știre.
Firma americană Meta, administratorul platformelor sociale Facebook și Instagram sunt investigate în prezent de Comisia Europeană pentru o posibilă încălcare a Actului privind Serviciile Digitale (DSA) privind promovarea reclamelor la... detalii
Este greu de demonstrat că mecanismul transparent de stabilire a ROBOR, prin afișarea cotațiilor în perioada de fixing, permite o înțelegere între bănci (cartel) pentru majorarea dobânzilor, după cum susține... detalii
Raiffeisen Bank își promovează creditul de nevoi personale cu o dobândă „de la 5,75”, care însă poate ajunge la 18,5%. Dobânda Anuală Efectivă (DAE) minimă este 8,11%, însă valoarea maximă... detalii
Dacă în această lună nu faci cel puțin o plată cu cardul Libra, de la 1 august vei plăti comisioane când scoți bani la bancomate. Este vorba de un comision... detalii
Poliția și DNSC spun că e importantă prevenirea fraudelor online, dar nu au nici măcar un număr de telefon dedicat acestora
Au dreptul casele de schimb valutar să-mi refuze bancnote euro vechi?
Am plătit rata la credit în avans, însă banca m-a amenințat cu raportarea la Biroul de Credit, pentru că am poprire (actualizat)
Creditele cu dobânzi ROBOR reprezintă doar 18% din totalul împrumuturilor în lei
Prostia și domnia se plătesc, spune o doamnă care a "investit" în programul Brua
Despăgubirile de la bănci pentru creditele cu ROBOR s-ar putea obține abia peste 5 ani; exemplu de calcul al unui potențial prejudiciu
BCR a vorbit "pe șleau" cu oamenii despre ROBOR
Poate face cineva un credit online pe numele meu, doar cu buletinul?
Datele arată că băncile "s-au coordonat" și pentru scăderea ROBOR sub IRCC
Să înțelegem ROBOR-ul: cât de mult a crescut și de ce în comparație cu dobânda BNR și IRCC