Deficitul comercial a depașit pragul de 30 miliarde euro în noiembrie 2024

Autor:

Dan Palangean
Publicat la: 2025-01-13 09:29 Ultima actualizare: 2025-01-13 09:29

Exporturile României au fost în noiembrie 2024 de 8,39 miliarde euro (+1,6% față de aceeași lună a anului anterior), în timp ce importurile au urcat la valoarea de 11,23 miliarde euro (+6,2%), potrivit datelor publicate de INS. Astfel, deficitul comercial lunar s-a situat la 2,84 miliarde euro, revenind înapoi sub pragul de 3 miliarde euro, după recordul istoric din luna precedentă.

În perioada ianuarie – noiembrie 2024, exporturile FOB au însumat 86.111,6 milioane euro (-1,2% față de aceeași perioadă din 2023) iar importurile CIF au însumat 116.166,5 milioane euro (atenție, +3,3%).

După primele unsprezece luni ale anului curent, gradul de acoperire al importurilor cu exporturile efectuate s-a menținut la 77,2%, aceeași valoare ca la finele lunii precedente.

Deficitul balanței comerciale în primele unsprezece luni din 2024 a fost de puțin peste 30 miliarde euro, mai mare cu circa 4,5 miliarde euro (+17,7%) față de aceeași perioadă a anului precedent. În noiembrie, exporturile lunare au fost similare cu cele din octombrie dar importurile s-au diminuat cu aproape un miliard de euro.

Rezultatul negativ acumulat pe segmentul de mărfuri înaintea ultimei luni din 2024 a urcat la 8,5% din rezultatul economic anual estimat (354,7 miliarde euro), în contextul în care nivelul prognozat oficial este de 10,1% din PIB. Astfel, deficitul comercial are toate șansele să se încadreze în prognoza de toamnă a Comisiei Naționale de specialitate, deși trendul rămâne problematic. 

Schimburile cu țările UE au fost de 62,34 miliarde euro la export și 83,92 miliarde euro la import (72,4% din exporturi și 72,2% la importuri). Pe segmentul de schimburi extracomunitare, s-au înregistrat exporturi de 23,77 miliarde euro și importuri de 32,24 miliarde euro. Au rezultat solduri negative de circa -21,6 miliarde euro cu statele UE şi de -8,5 miliarde euro pe relaţiile extracomunitare. 

Din păcate, sectorul de mașini și echipamente de transport a evoluat semnificativ pe minus și în noiembrie, astfel încât soldul a ajuns la -1.913 milioane euro după primele 11 luni ale anului. La categoria altor mărfuri manufacturate, minusul din schimburile cu exteriorul s-a apropiat de -9 miliarde euro, adică 29% din soldul negativ consemnat per total.

Pe zona de produse alimentare și animale vii, rezultatul net a reprezentat circa 15% din minusul consemnat per total. Gradul de acoperire al importurilor pe baza exporturilor efectuate a scăzut înapoi până la 58% (după 57% la mijlocul anului, trecuse temporar de 60% pe parcursul T3), semnificativ sub nivelul de 70% consemnat pe întreg anul 2023 și foarte departe de rezultatul echilibrat înregistrat în 2014.

Consumul de carburanți din import a condus la un deficit sectorial de 5 miliarde euro, adică aproximativ o optime peste cel (mai cunoscut) de la produse alimentare. Problema principală rămâne soldul puternic negativ al schimburilor de produse chimice, situat la circa -11,8 miliarde euro (peste un miliard de euro lunar). Per total, petrochimia a generat patru șeptimi din deficitul comercial

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stiri economice

Inflația anuală în creștere la 5,45%, prin efect de bază

Inflația anuală a crescut semnificativ în mai 2025, până la 5,45% (cea mai mare valoare din ultimele 12 luni), după ce coborâse sub pragul de 5% în cele două luni... detalii

Comerțul exterior, -11,6 miliarde euro după prima treime a anului  

Exporturile României au fost în aprilie 2025 de circa 7,87 miliarde euro (-5,2% față de aceeași lună a anului anterior), în timp ce importurile au urcat la valoarea de 11... detalii

România, cea mai redusă pondere din UE a persoanelor care lucrează la pensie

România s-a poziționat în anul 2023 drept țara membră UE cu cea mai redusă pondere a persoanelor care lucrează la pensie, potrivit unei analize făcute Eurostat. Cu un procentaj de... detalii

România, tot prima din UE la inflația anuală în aprilie 2025 

România s-a situat în luna aprilie 2025 pe prima poziție din UE în ce privește inflația anuală, conform datelor publicate de Eurostat. După o scădere cu 0,2 puncte procentuale față... detalii