Comunicat cu privire la Ghidul Autorității Bancare Europene referitor la gama de scenarii care vor fi utilizate în planurile de redresare (EBA/GL/2014/06)
Ghidul se adresează deopotrivă autorităţilor competente precum şi instituțiilor și întreprinderilor-mamă din Uniunea Europeană (UE), altele decât instituțiile de credit, care au obligația întocmirii unui plan de redresare.
Prezentul comunicat este adresat de către Banca Națională a României, în calitate de autoritate competentă, entităților cărora le sunt aplicabile prevederile Legii nr. 312/2015 privind redresarea şi rezoluţia instituţiilor de credit şi a firmelor de investiţii.
Ghidul ABE specifică gama de scenarii de dificultăți macroeconomice și financiare severe care vor fi utilizate în planurile de redresare.
Acesta prezintă cerințele de care trebuie să țină cont instituțiile care nu sunt parte a unui grup supus supravegherii consolidate, precum și grupurile din UE la proiectarea gamei de scenarii, având drept obiectiv definirea unei serii de evenimente ipotetice în contextul cărora vor fi testate eficiența opțiunilor de redresare și gradul de adecvare a indicatorilor cuprinși în planul de redresare.
În scopul proiectării gamei de scenarii care trebuie incluse în planurile de redresare, Banca Națională a României a emis Instrucţiunile privind gama de scenarii care vor fi utilizate în planurile de redresare (14.11.2016)
Versiunea în limba română: Ghidul referitor la gama de scenarii care vor fi utilizate în planurile de redresare
Versiunea în limba engleză: Guidelines on the range of scenarios to be used in recovery plans
Sursa: comunicat BNR
Banca Națională a României (BNR) a subliniat "importanța implementării consecvente a măsurilor fiscal-bugetare deja adoptate și a celor probabil aprobate în viitor în scopul continuării corecției bugetare conform Planului bugetar-structural... detalii
Banca Națională a României (BNR) a lăsat nemodificată dobânda de politică monetară, la 6,5%, conform așteptărilor, meționând "războiul din Orientul Mijlociu, de natură să genereze o criză energetică globală" care... detalii
Creditele noi de consum și ipotecare acordate de bănci, fără cele refinanțate, au înregistrat o scădere anuală în ultimul trimestrul al anului precedent, conform statisticilor prezentate de Banca Națională a... detalii
În ultimele zile, în mediul online au fost publicate postări tip deepfake care îl implică pe guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, conform unui comunicat, în care se adaugă: Conținutul clonează... detalii
BNR: inflația va scădea abrupt la toamnă iar la anul va ajunge la 3,5%
Document fals cu sigla, ștampila și semnătura BNR
Inflația scade lent în primul trimestru al anului, conform BNR
Ștefan Tarța este noul director de resurse umane al BNR, în locul lui Mugur Tolici
BNR păstrează la 6,5% dobânda de referință
Băncile un potențial ridicat de creditare a economiei, încă nevalorificat
Raportul BNR asupra stabilității financiare: consolidarea fiscală trebuie să rămână o prioritate națională
Economia este în cvasi-stagnare, apreciază BNR
Prognoza de inflație a BNR: 3,7% la finalul lui 2026 și 2,9% în 2027
Dobânda BNR rămâne la 6,5%