BNR are cel mai mult aur dintre bancile centrale din Est

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-10-27 09:15 Ultima actualizare: 2010-10-27 09:15

Banca Naţională deţine cea mai mare rezervă de aur dintre băncile centrale din regiune, cu 103,7 tone, deşi după valoarea totală a rezervelor internaţionale este depăşită cu mult de banca centrală a Poloniei. rnrnBNR ţine în aur circa 10% din valoarea rezervelor internaţionale, care mai cuprind şi rezervele de valută. Cele 103,7 tone de aur ale BNR valorau 3,2 mld. euro la sfârşitul lunii august (pe baza cotaţiilor de pe pieţele internaţionale), în timp ce rezervele valutare (în principal deţineri de obligaţiuni guvernamentale, dar şi depozite în valută la bănci străine) totalizau 31,5 mld. euro, scrie Ziarul Financiar.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

Poate face cineva un credit online pe numele meu, doar cu buletinul?

Un cititor ne-a întrebat, la Întreabă Banca, unde poate să verifice dacă un străin, căruia i-a trimis o copie după buletin, nu cumva este un escroc și a făcut un... detalii

Datele arată că băncile "s-au coordonat" și pentru scăderea ROBOR sub IRCC

Șeful Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a declarat într-o conferință de presă că amenda dată băncilor nu fost pentru că ele ar fi făcut un cartel pentru a majora ROBOR-ul la... detalii

Să înțelegem ROBOR-ul: cât de mult a crescut și de ce în comparație cu dobânda BNR și IRCC

Mai întâi de toate, trebuie spus că nu reprezintă o ilegalitate creșterea prețurilor produselor și serviciilor sau a dobânzilor (prețul banilor), ci doar dacă acestea s-au stabilit în cadrul unor... detalii

Numărul bancherilor a scăzut cu 2.500 de persoane în ultimul an

Numărul angajaților din bănci a scăzut cu aproape 2.500 în ultimul an, ca urmare a procesului de fuziuni și achiziții din domeniul bancar și a digitalizării serviciilor financiare. Mai exact,... detalii