BNR ar putea infiinta o divizie de gestionare a crizei

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-02-13 08:28 Ultima actualizare: 2009-02-13 08:28

Banca Naţională a României (BNR) ar putea înfiinţa o divizie de gestionare a crizei, problema urmând să fie discutată, cel mai probabil, în următorul Consiliu de Administraţie, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse din instituţie.rnrnNumele vehiculat pentru conducerea acestei divizii este cel al lui Cristian Bichi.rnrnAcesta ocupă în prezent funcţia de director adjunct al Direcţiei stabilitate financiară din BNR.rnrnContactaţi de MEDIAFAX, reprezentanţii BNR nu au infirmat, dar nici nu au confirmat informaţiile. Ei au arătat, însă, că multe bănci centrale, inclusiv cele membre ale Sistemului European al Băncilor Centrale, dispun de astfel de structuri.rnrn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stirea Zilei

BCR a vorbit "pe șleau" cu oamenii despre ROBOR

BCR a avut curajul să vorbească "pe șleau" cu oamenii pe Facebook despre scandalul ROBOR, înfruntând criticile și chiar injuriile, în încercarea de a explica faptul că nu banca este... detalii

Poate face cineva un credit online pe numele meu, doar cu buletinul?

Un cititor ne-a întrebat, la Întreabă Banca, unde poate să verifice dacă un străin, căruia i-a trimis o copie după buletin, nu cumva este un escroc și a făcut un... detalii

Datele arată că băncile "s-au coordonat" și pentru scăderea ROBOR sub IRCC

Șeful Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a declarat într-o conferință de presă că amenda dată băncilor nu fost pentru că ele ar fi făcut un cartel pentru a majora ROBOR-ul la... detalii

Să înțelegem ROBOR-ul: cât de mult a crescut și de ce în comparație cu dobânda BNR și IRCC

Mai întâi de toate, trebuie spus că nu reprezintă o ilegalitate creșterea prețurilor produselor și serviciilor sau a dobânzilor (prețul banilor), ci doar dacă acestea s-au stabilit în cadrul unor... detalii