BET, principalul indice al BVB, a scazut cu 1,8% in decembrie 2015

Autor:

Bancherul.ro
2016-01-08 18:00

Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a evoluat in linie cu majoritatea pietelor din regiune, in luna decembrie, BET, principalul indice al BVB, a coborat cu 1,8%, anunta BVB intr-un comunicat.

Evolutia burselor din alte tari:

Bulgaria: +5.81
Ungaria: +0.63
Croatia: -0.6
Romania: -1.81
Cehia: -1.85
Polonia: -3.45
Austria: -3.68

BET Total Return (BET-TR) a incheiat luna decembrie cu 3,14% peste nivelul inregistrat la finalul anului trecut.

Indicele BET-TR reflecta evolutia celor mai lichide zece actiuni listate la BVB, cuprinse in indicele BET, precum si dividendele distribuite actionarilor de aceste companii.

Valoarea tranzactiilor cu actiuni, exceptand ofertele, a coborat cu 17% in decembrie, la 607,8 milioane lei (135 milioane euro) fata de noiembrie 2015. Rulajul cu actiuni este, totodata, cu aproximativ 14% sub nivelul inregistrat in aceeasi perioada a anului 2014.

Valoarea medie zilnica de tranzactionare a fost de aproape 32 de milioane lei (7,1 milioane euro) in decembrie 2015, cu 13% sub cea inregistrata in noiembrie 2015. Fata de decembrie 2014, diferenta este de 19%.

In decembrie 2015, investitorii au tranzactionat in total actiuni, unitati de fond, obligatiuni si produse structurate de aproape 666 milioane de lei (148 milioane euro), fara oferte, cu 16% sub valoarea consemnata in aceeasi luna a anului trecut si cu 18% fata de noiembrie 2015.

Capitalizarea bursiera a tuturor companiilor listate la Bursa de Valori Bucuresti a crescut usor, la 146 miliarde lei (32,2 miliarde euro) in decembrie 2015. Din aceasta valoare, capitalizarea bursiera a
companiilor romanesti a fost de 76,8 miliarde lei (16,9 miliarde euro).

In decembrie, cele mai tranzactionate cinci actiuni au fost: Banca Transilvania (TLV), Fondul Proprietatea (FP), OMV Petrom (SNP), Romgaz (SNG) si BRD-Groupe Societe Generale (BRD), cu o valoare totala de aproape 480 de milioane de lei.

Comentarii

De la: cosmingSubiect:

Aha!

Comentariu:

Cu alte cuvinte, BCR a ofertat numai clientii care oricum isi permiteau sa isi plateasca ratele, iar 50% din clientii eligibile, adica 50000 din 3000000!, NU SUNT INTERESATI de "oferta". Am primit si eu aceasta "oferta" pe care am refuzat-o intrucat era CONDITIONATA de renuntarea la dreptul de a da in judecata banca!

De la: dacumaSubiect:

Refinantare

Comentariu:

Sa dai in judecata banca e ceva ce in Rom nu castigi in timp util. Daca ai un grad mare de indatorare nu iti permiti la un credit in valuta sa stai. Eu personal am avut 85% din venituri le duceam in banca. Prin refinantare 1 si 2, precum si rambursari anticipate am redus rata de la 460 la 260 si perioada cu 9 ani. Asa ca noi am avut nevoie de bani / banca I-a dat cu conditiile ei de atunci / si noi prostimea am acceptat. Cei cu Pip.. au asteptat 5 ani si eu personal nu rezistam... atata timp Fiecare e liber sa faca ce vrea, eu merg cu rambursari anticipate la max.

De la: Jack SpintecatorulSubiect:

Bunatatea WCR

Comentariu:

,, CLIENTII prefera sa isi pastreze oferta de credit existenta cu dobanda variabila '' ... Adica Vasile Coman, DAE de 12% la ipotecar in euro, inca mii de clienti accepta si platesc linistiti rate NORMALE fata de UE si nu mai zic de tara noastra. JEGURI la BCR, JEGURI LA BNR ca le permite ....

De la: Tusea si cu JunghiuSubiect:

BCR a luat-o in mana rau de tot

Comentariu:

"prefera sa isi pastreze oferta de credit existenta cu dobanda variabila" - baieti destepti consumatorii astia. A pastra acel contract initial iti va aduce castigul mult visat fie de la ANPC, fie intr-un proces individual. Dupa cum bine stiti la ICCJ intr-un proces colectiv al avocatului Piperea, la un numar de 230 contracte s-a admis Dobanda de Referinta Variabila care se afiseaza la sediile BCR ca fiind clauza abuziva. Practic dobanda contractului in urma eliminarii clauzei abuziva va fi doar plata marjei contractuale. In plus toate comisioanele au fost eliminate. Asa ca se pune intrebarea de ce sa accepti oferta imputita a BCR dupa 8 ani de abuzuri, cand sa o iei practic de la inceput dar cu costuri la jumatate? Cine a acceptat oferta s-a pacalit inca o data, pacat.

De la: FlorisSubiect:

Alo!Alo! Tovarasi stati linistiti la locurile voastre!

Comentariu:

Ce cunostinta veche, doamna Demetrian, fidela prietena a clientilor corecti, care dupa ce au asteptat ca BCR sa se comporte similar cu clientii, au luat calea dreptei judecati. Iar ICCJ a pecetluit soarta a 207 contracte cu clauze abuzive, obligand banca sa restituie dobanzile nedatorate incasate prin dol! Doamna, cred ca veti avea soarta lui Ceausila daca ne mai mintiti mult! Auzi tu gogosi, " clientii prefera sa isi pastreze oferta de credit existenta cu dobanda variabila". Pai la ce banca mai gasesti asa oferta buna, dobanda Euribor +9,12%? ... mai esti stimata doamna! (Comentariul a fost editat, intrucat continea injurii)

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: BURSA

Regulamentul A.S.F. privind locurile de tranzacționare se modifica

Deciziile adoptate de Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (comunicat de presa):În cadrul ședinţei de astăzi, Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (A.S.F.) a adoptat măsuri privind funcționarea pieţelor financiare nebancare supravegheate – asigurări, piaţă de capital şi pensii private, după cum urmează:• ReglementareProiectul de Regulament pentru modificarea Regulamentului A.S.F. nr. 13/2018 privind locurile de tranzacționare (proiectul va fi publicat pe www.asfromania.ro, pentru consultare publică, timp de 10 zile).• AutorizareAutorizarea domnului Gerke Anno Witteveen în calitate de membru al Consiliului de Administrație al NN Pensii Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Administrat Privat S.A.;Aprobarea solicitării SSIF Goldring S.A. de autorizare a doamnei Lobdă Adriana Simona în cadrul componenței Consiliului de Administrație al societății;Aprobarea solicitării SSIF Share Invest S.A. de autorizare a domnului Amzuică Bogdan Florian în funcția de director al societății;Aprobarea cererii privind autorizarea modificării... detalii

Indicele BET al BVB a crescut cu 21% in 2023

Bursa romaneasca - BVB este printre cele mai performante din lume, cu o creștere de 21% in primele noua luni din 2023, a indicelui BET in acest an.Dintre sectoare, se remarca semiconductorii (+30%).

In Romania nu exista nicio firma straina de investitii financiare autorizata de ASF

 Autoritatea de Supraveghere Financiară (A.S.F.) atrage atenția că societățile din state terțe, care furnizează servicii de investiții, pot opera în România doar prin înființarea unei sucursale care necesită autorizare din partea Autorității, cu excepția cazului în care furnizarea serviciilor se face la inițiativa exclusivă a clientului, conform unui comunicat ASF, in care se adauga:În acest context, Autoritatea informează asupra faptului că, la acest moment, nu există nicio astfel de sucursală autorizată de A.S.F.În ultima perioadă, A.S.F. a primit mai multe sesizări din partea consumatorilor cu privire la faptul că au fost apelați de persoane care se recomandau reprezentanți ai unor „brokeri” cu sediul în state terțe și care le ofereau servicii de investiții, iar după ce îi convingeau să transfere diverse sume de bani în diferite conturi, aceștia nu mai putea fi contactați.A.S.F. atenționează potențialii... detalii

ASF: Evoluția pieței de capital în primele șase luni ale anului 2022

Valoarea totală a tranzacțiilor de pe piața reglementată BVB și Sistemul Multilateral de Tranzacționare (SMT) a atins nivelul de 14,09 miliarde lei în primul semestru al anului 2022, în creștere cu 53% comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, dar în scădere cu 35% față de finalul anului trecut, conform unui comunicat al ASF, in care se adauga:La finele primelor șase luni din 2022, indicele BET, de referință pentru piața locală de capital, care surprinde evoluțiile celor mai tranzacționate companii de pe piața reglementată a BVB, a înregistrat o scădere de 5,87% comparativ cu finalul anului 2021, având totodată o creștere de peste 12% față de minimul lunii martie (7 martie – 10.964 puncte).Numărul de tranzacții derulate la BVB s-a majorat cu 38% în primele șase luni din anul 2022, comparativ cu primele șase luni... detalii