CEC Bank acorda angajatilor din institutiile medicale care lupta impotriva COVID-19 credite ipotecare cu o dobanda de 4,19% pe an, mai mica decat cea la creditele Prima Casa, care este 4,44%.
Sunt in total 59 de spitale pe lista din Ordinul nr.555/2020 privind pregatirea pentru lupta impotriva coronavirusului: 17 spitale care asigură asistența medicală pacienților testați pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 în faza I și în faza a II-a si 42 de spitale suport pentru pacientii testati pozitiv sau suspecti cu virusul SARS-CoV-2.
Cei care vor un credit pentru casa de la CEC Bank, dar sunt ingrijorati cu privire la plata ratelor in aceasta perioada, pot beneficia de o perioadă de grație de pana la 1 an la rambursarea principalului din rata, timp in care vor achita doar dobanzile, iar dobanda pentru primele 6 luni va putea fi achitata trimestrial, nu lunar.
In acelasi timp, angajatii spitalelor din prima linie impotriva coronavirusului pot sa-si refinanteze creditele de consum la CEC Bank cu o dobanda de doar 5,5% pe an, la jumatate fata de media pietei, de 10,5% (vezi aici oferta bancii).
CEC Bank are cele mai mici dobanzi si la creditele ipotecare standard, pentru toata lumea (vezi aici topul dobanzilor la creditele ipotecare).
La creditele Prima Casa, dobanda CEC Bank se afla, de asemenea, printre cele mai mici din piata (vezi aici topul dobanzilor la creditele Prima Casa).
Si pentru creditele de nevoi personale standard, dobanzile practicate de CEC Bank sunt cele mai mici dintre toate bancile (vezi aici topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la creditele de consum).
Comunicatul CEC Bank:
CEC Bank lansează și o ofertă de credit ipotecar pentru salariații din spitalele care luptă împotriva COVID-19
CEC Bank completează oferta de credite destinată salariaților instituțiilor medicale care luptă împotriva COVID-19 cu credite pentru locuințe mai avantajoase decât cele prin ”Prima Casă”: dobândă la lei de 4,19% anual (IRCC+ marjă anuală de doar 1,75pp) și comision de administrare de 0,15% anual.
Oferta se adresează salariaților din spitalele care luptă împotriva COVID-19 (spitale de asistență pentru cei bolnavi și spitale suport), conform Ordinului Ministrului Sănătății 623/2020 cu modificările ulterioare.
Anterior, CEC Bank a lansat o ofertă pentru refinanțarea împrumuturilor de nevoi personale în lei, în condiții foarte avantajoase: dobândă fixă de 5,5% pe an, cea mai mică de pe piață în acest moment, fără alte comisioane, față de o dobândă medie la nivelul sistemului bancar de 10,5% pentru creditele de consum din portofoliu.
În cazul ofertei de credite ipotecare destinate salariaților din spitale, la un împrumut de 200.000 lei pe 25 de ani, rata lunară ajunge la 1.102 lei. Dobânda anuală efectivă (DAE) este de 4,43%, față de 5,75% media pieței la creditele noi pentru locuințe. Astfel, pe întreaga durata de rambursare a creditului, costurile cu dobânzile și comisioanele sunt cu peste 50.000 de lei mai mici decât în cazul unui credit în condițiile medii de pe piață.
Valoarea maximă a creditului poate fi de 2,8 milioane de lei, avansul este de minimum 15%, iar durata de rambursare de până la 35 de ani.
Dobânda este în prezent de 4,44% (IRCC + marjă de 2pp) și se percepe un comision anual de administrare de 0,15%, plătibil lunar.
De asemenea, în cadrul perioadei de rambursare, clienții pot opta pentru o perioadă de grație de până la 360 de zile la rambursarea principalului, timp în care vor fi achitate doar dobânzile. La cerere dobânda pentru primele 6 luni va putea fi achitata trimestrial.
CEC Bank și-a anunțat clienții că le blochează conturile dacă nu și-au actualizat datele personale: "Începând cu 2 iunie, în conformitate cu prevederile Conditiilor Generale de Afaceri și reglementarilor BNR,... detalii
TERMENI SI CONDITII PENTRU UTILIZAREA APLICATIEI eTokeneToken CEC Bank este o aplicatie de tip mobile token, care se descarca din App Store, Google Play si AppGallery. Ghidul de utilizare este... detalii
CEC Bank lansează cardul multicurrency. Cu un singur Card - Visa Multicurrency - clienții au acces direct la conturi în zece valute și pot face plăți la comercianți și retrageri... detalii
CEC Bank anunta lansarea unui pachet de cont curent, denumit "Grija Completa", cu zero comisioane de administrare in primul an si o dobanda de 7,2% la depozitul cu depuneri ulterioare.Pachetul are zero costuri la retragerile de numerar de la orice ATM din România și din Uniunea Europeană și zero comision la plățile intra și interbancare în lei efectuate prin Internet și Mobile Banking, zero comision la încasările.Dupa primul an, comisionul lunar de administrare rămâne zero dacă se fac încasări lunare cel puțin egale cu salariul minim pe economie, altfel este 8,9 lei/lună.Comunicatul CEC Bank:CEC Bank lansează Pachetul de cont bancar Grijă Completă cu zero costuri în primul an și dobândă avantajoasă la depozitul cu depuneri ulterioare CEC Bank lansează un nou pachet de cont bancar pentru operațiunile de zi cu zi: Pachetul Grijă Completă – cu... detalii