Profitul net al sistemului bancar a avut o crestere anuala de 18% in trimestrul trei din 2022, la o noua cifra record de 7,6 miliarde lei, conform datelor furnizate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).
Un numar de 27 de banci au raportat castiguri, insa exista si sapte banci pe pierdere.
Indicatorii de profitabilitate au crescut la 1,54% (ROA) si 16,56% (ROE).
Profitul in crestere s-a datorat atat avansului activelor, in special credite, cu 13% fata de T3 2021, echivalentul a 76 miliarde lei, la 679 miliarde lei.
Creditele la valoarea bruta (inclusiv provizioanele de risc) au avut o ascensiune anuala de 61 miliarde lei (18%).
In acelasi timp, valoarea cheltuielilor cu provizioanele pentru riscul de credit (ajustari pentru depreciere), a fost in scadere cu 8%, la 8 miliarde lei.
Provizioanele in scadere s-au datorat unei rate reduse a creditelor neperformante, de 2,86% in septembrie 2022, fata de 3,65% in septembrie 2021.
Numarul unitatilor bancare continua sa scada, insa numarul angajatilor a ramas stabil, chiar in usoara crestere, in ultimul an.
Nu există comentarii pentru această știre.
O cititoare ne-a întrebat, la Întreabă Banca, dacă i se pot pune dobânzi penalizatoare la o poprire pentru un credit IFN neplătit și dacă i se poate vinde apartamentul de... detalii
Ratingurile băncilor românești importante se află în aceeași categorie, BBB, ca riscul de țară, adică un risc moderat și capacitate adecvată de plată. Acest rating, cu trei B, se află... detalii
Iată cum s-a întâmplat, conform relatării cititorului, la Reclamații Bănci: Într-o zi a făcut un transfer prin YOU BRD, pentru plata ratei la credit, însă a primit mesajul că nu... detalii
Aplicarea penalităților și dobânzilor în timpul procedurii de executare silită a unui credit neplătit este interzisă de OUG 50/2010 privind contractele de credit de consum. Articolul 38, aliniatul (8) din... detalii
Postările pe Facebook cu aplicația falsă Revolut nu au fost șterse nici după o săptămână
Un articol fals circulă pe net despre o confruntare la Antena 3 între Horia Ciorcilă de la Banca Transilvania și Cristian Tudor Popescu
De ce Guvernul a ales Mastercard să facă portofelul digital al românilor?
Facebook face reclamă unei false aplicații Revolut, pentru fraude
Credit medical cu acte false, acordat de un IFN
Nu e nici IFN, nici recuperator de credite. Ghici ce e?
Revolut, amendată pentru informații înșelătoare despre investiții fără comisioane
Raiffeisen nu mi-a închis un cont inactiv de patru ani, apoi mi-a pus poprire
De ce-și ascunde Revolut fraudele, ca fluturele ochii de păun?
Îmi este rușine că am fost înșelată cu investiția în criptomonede