Marcel Ciolacu, seful PSD, partidul din coalitia de guvernamant, a facut declaratii surprinzatoare, privind o potentiala criza economica in Romania, din cauza razboiului din Ucraina.
“Este posibil sa avem o criza economica, fara doar si poate, am avut si cu comisarul european pe economie, domnul Gentiloni, o discutie pe cifre”, a declarat Ciolacu.
Declaratia liderului PSD este surprinzatoare, pentru ca deocamdata nicio institutie locala, europeana sau mondiala (BNR, BCE, FED, Comisia Europeana sau FMI) nu a prognoza aparitia unei crize la nivel european sau mondial, cauzata de razboiul din Ucraina.
Banca Nationala a Romaniei (BNR) spunea, in ultimul comunicat de presa, ca, dimpotriva, economia a avut o revenire in primul trimestru al anului:
“Evoluțiile recente ale indicatorilor cu frecvență ridicată sugerează o ușoară revenire a activității economice în trimestrul I 2022, probabil temporară, care implică, însă, descreșterea dinamicii anuale a PIB și în acest interval, pe fondul continuării manifestării unui efect de bază.”
Ciolacu a mai declarat ca s-a convenit cu bancile amanarea ratelor la creditele persoanelor fizice si firmelor, dupa cum s-a intamplat si in perioada pandemiei.
O masura la fel de surprinzatoare si care poate creea panica si induce hazardul moral, adica o masura de care unii ar putea profita fara justificare.
Nu există comentarii pentru această știre.
Cine vrea un credit de la bănci sau IFN-uri, este verificat mai întâi la Biroul de Credit. Dacă împrumutul i se aprobă, semnează că-i vor fi raportate datele la Biroul... detalii
Băncile și IFN-urile nu te pot executa silit, dacă nu poți (nu dacă nu vrei) să-ți plătești rata la credit, de exemplu dacă-ți pierzi locul de muncă. Legea obligă instituțiile... detalii
„Acum am citit știrea cu concedierea lui Denis Rifai, după interviul cu Mugur Isărescu. Ce știi de platforma aceea minune AI cu care angajații BNR fac bani mulți? E reală,... detalii
ATM-urile Euronet trebuie evitate din cauza comisioanele ascunse și foarte mari percepute atât pentru retragerea de numerar, cât și pentru schimbul valutar. Euronet a introdus în 2025 taxa de acces... detalii
De ce vreau pachetul ING More fără cardul Gold
În cât timp trebuie să primesc răspuns de la o bancă sau IFN?
Banca Transilvania intră în clubul băncilor care prezintă corect dobânzile la credite
M-au atras cu dobânzi bune, apoi mi-au luat comision
Insolvența personală: mai mulți administratori decât dosare (actualizat cu răspunsul ANPC)
Supraîndatorarea nu se combate cu birocrație europeană
Au venit cu contractul la poartă și m-au mințit cu refinanțarea
Băncile trebuie să lanseze un call center și o aplicație pentru fraude
Conversațiune peripatetică asupra schimbului, băncelor, polițelor, biletelor la ordine
Unde mă adresez, în cazul unei fraude online?