Romanii din strainatate au trimis acasa doar 2,4 mld. € in opt luni

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-10-15 11:03 Ultima actualizare: 2010-10-15 11:03

Intre 2005 si 2008, transferurile au fost de patru ori mai mari decat intre 2001 si 2004.rnrnRemiterile muncitorilor ro­mani care lucreaza in strai­na­tate au atins in primele opt luni cea mai scazuta va­loa­re comparativ cu perioa­dele similare din ultimii cinci ani, de nu­mai 2,4 miliarde de euro. Pe de alta parte, un raport publicat in aceas­ta luna de Institutul pentru Politica Emigratiei, cu sediul la Washington, arata ca nivelul remiterilor s-a redus „intr-un mod cutremurator” fata de ultimul semestru din 2009.rnrnTransferurile de bani ale lucratorilor romani care muncesc in strainatate con­ti­nua sa scada, in primele opt luni din acest an totalizand 2,4 miliarde de euro, cu aproape 15% sub nivelul inregistrat in pe­ri­oada similara a anului trecut, de 2,8 miliarde de euro si cu 44% mai mic fata de 2008, anul in care acest tip de transferuri atin­se­se niveluri record, potrivit Financiarul.comrn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Analiza

Indicatorii sistemului bancar la finalul T1 2026

Indicatorii agregați la nivelul sistemului bancar pentru data de referință 31.03.2026 (T1 2026), conform statisticilor furnizate de Banca Națională a României (BNR). Indicatorii au fost calculați pe baza datelor din... detalii

De ce să-i faci aplicație bancară copilului, în loc să-i dai bani cash?

Părinții ar trebui să le deschidă copiilor propriile conturi bancare, cu acces la aplicațiile bancare, în care-și pot încasa și administra eficient banii și pot face plăți. Copiii pot astfel... detalii

Profitul băncilor, în scădere cu 9%

Profitul sistemului bancar românesc, format din 28 de bănci și o cooperativă de credit, a scăzut în primul trimestru din 2026 cu 9%, echivalentul a aproximativ 340 milioane lei, față... detalii

Știai că Unicredit îți poate închide contul fără să te anunțe?

Nici eu nu știam și nici măcar nu-mi imaginam că este posibil așa ceva.  De ce să-mi închidă contul banca, fără să mă avertizeze în prealabil? Ar fi absurd. Cu... detalii