Restantele la banci au ajuns la peste 11 miliarde lei

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-05-30 15:02 Ultima actualizare: 2010-05-30 15:02

Restanţele românilor şi firmelor la bănci au urcat în aprilie cu 681 de milioane de lei, până la peste 11 miliarde de lei, arată datele publicate de Banca Naţională a României. Întârzierile la plată au ajuns să reprezinte 5,5% din totalul creditelor faţă de o rată a restanţelor de 2,5% în aprilie 2009. rnrnRestanţele la creditele în lei au ajuns în aprilie la 5,5 miliarde de lei, echivalentul a 7% din totalul portofoliului băncilor pe acest segment. Restanţele la împrumuturile în valută le-au depăşit în valoare nominală pe cele în lei, după ce în aprilie, soldu creditelor în monedă străină cu probeleme a ajuns la 5,6 miliarde de lei.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii