Decizii adoptate de ASF: s-a aprobat raportul de evaluare actuariala a fondurilor de pensii facultative

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2016-03-23 12:55 Ultima actualizare: 2016-03-23 12:55

Decizii adoptate de către Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (comunicat de presa):

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) a aprobat, în şedinţa de astăzi, Raportul de Evaluare Actuarială a fondurilor de pensii facultative.

Efectuat în conformitate cu prevederile Normei 26/2015, raportul reprezintă o evaluare a obligaţiilor de plată ale fondurilor de pensii facultative, prevăzute în prospectul schemei de pensii, şi a provizioanelor tehnice necesare administratorilor, în vederea asigurării riscurilor aferente acestor obligaţii de plată.

A fost aprobată solicitarea SSIF Dorinvest S.A. de retragere a autorizaţiei de funcţionare ca societate de servicii de investiţii financiare.

Consiliul a aprobat eliberarea Certificatului de Înregistrare a Valorilor Mobiliare pentru Societatea de Construcţii Napoca S.A. în vederea admiterii la tranzacţionare pe piaţa reglementată administrată de Bursa de Valori Bucureşti. De asemenea, a fost aprobată emiterea Certificatelor de Înregistrare a Valorilor Mobiliare aferente înregistrării diminuării capitalului social al societăţilor: Fondul Proprietatea S.A., Arcelor Mittal Hunedoara S.A. şi Institutul de Cercetări în Transporturi Incertrans S.A. Bucureşti.

Au fost aprobate modificări ale actelor constitutive în cazul unor societăţi de asigurare şi brokeri (majorare capital social, numire administrator, schimbare a denumirii societăţii).

În cadrul şedinţei a fost aprobată retragerea autorizaţiei de funcţionare în cazul a 2 brokeri care nu au făcut demersurile necesare de încadrare în cerinţele minime de capital, conform obligaţiilor legale.

Au fost aprobate numiri, precum şi retrageri ale autorizaţiilor, pentru persoane de conducere sau persoane semnificative (preşedinte consiliu de supraveghere, membru directorat, administrator de risc) în cazul unor societăţi de administrare a fondurilor de pensii private.

Au fost propuşi pentru avizare şi reavizare 14 agenţi în vederea desfăşurării activităţilor de marketing pentru fonduri de pensii, fiind retrase avizele pentru alţi 270 agenţi de marketing.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: PENSII PRIVATE

Clienții BRD Pensii pot să-și verifice pensia Pilon 2 în BT Pay

Clienții BRD Pensii cu economii în fondul de pensii administrat privat BRD – și care, datorită achiziției făcute de Grupul Financiar Banca Transilvania în noiembrie 2025, fac parte acum din... detalii

Banca Transilvania preia participanții BRD Pensii

Banca Transilvania și BT Investments au finalizat achiziția companiei BRD Pensii și a fondului de pensii administrat privat BRD, anunțată în luna mai 2024, anunță banca într-un comunicat, în care... detalii

Crește numărul românilor care își fac pensie privată

Record lunar de 9.000 de participanți noi la BT Pensii, în septembrie: 55.000 de participanți noi a atras BT Pensii în acest an, fiind pe primul loc în clasamentul aderărilor... detalii

Fondul de pensii BRD Medio devine Pensia Mea Plus

BT Pensii va administra de acum înainte FPF BRD Medio, sub denumirea de Pensia Mea Plus, înurma primirii aprobării din partea Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) pentru preluareaadministrării fondului de... detalii