Datele personale a 400.000 de clienti BT, actualizate automat

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2024-10-16 06:29 Ultima actualizare: 2024-10-16 06:29

Colaborarea dintre Banca Transilvania și Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor (DGEP) din cadrul Ministerului Afacerilor Intee a schimbat experiența clienților în relația cu BT, anunta banca intr-un comunicat, in care adauga:

Au fost actualizate datele din documentele de identitate a peste 400.000 de clienți persoane fizice rezidente, din noiembrie 2023, când a început proiectul pilot.

Verificarea și actualizarea datelor clienților se realizează prin schimb instant de informații între Banca Transilvania și Direcția Generală pentru Evidența Populației.

Impact pozitiv privind experiența clienților

Automatizarea are impact pozitiv atât asupra clienților noi, la deschiderea contului la BT prin orice canal – prin aplicația BT Pay sau în agenții –, cât și asupra clienților existenți, pentru care verificarea se face periodic.

• Clienții nu mai trebuie să vină la BT pentru actualizarea informațiilor privind identitatea, având în vedere că este realizată automat.

• Clienții trebuie să-și actualizeze în continuare, în relația cu BT, aceste informații: sursa fondurilor, schimbarea angajatorului/ocupației/numărului de telefon, statutul PEP (Persoane Expuse Public), scopul și natura relației de afaceri.

Actualizarea se poate face prin aplicația BT Pay, pe site-ul băncii și în unitățile BT.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Profil

BRD contestă amenda Consiliului Concurenței privind ROBOR: am respectat legea

BRD, una dintre cele 10 bănci amendate de Consiliul Concurenței în cazul ROBOR, a transmis un comunicat în care anunță că va contesta decizia, menționând că banca a respectat regulile... detalii

Experium, o platformă online dedicată experiențelor turistice, premiată de BCR

BCR susține noua generație de antreprenori și creează contexte în care tinerii din ziua de azi își pot transforma ideile în proiecte și businessuri, conform unui comunicat al băncii, în... detalii

BT este banca preferată a tinerilor, conform unui studiu

Banca Transilvania este banca preferată a Generației Z, arată cel mai recent studiu realizat de agenția de cercetare Quantix pentru BT, anunță banca într-un comunicat, în care adaugă: Pentru tinerii... detalii

Cont online gratuit și aplicație bancară pentru copii la CEC Bank

Copiii între 10 și 18 ani pot să-și facă online card și aplicație bancară la CEC Bank, fără comisioane lunare de administrare sau pentru încasarea banilor în cont, plăți cu... detalii