Volumul de credite acordate de bancile romanesti populatiei si firmelor s-a redus in prima jumatate a acestui an cu 4,8 miliarde lei, la un total de 213 miliarde lei in luna iulie, fata de anul precedent scaderea fiind de 7,6 miliarde lei (-3,4%), arata datele BNR publicate ieri.
In acelasi timp, depozitele s-au diminuat cu 800 de milioane lei in prima jumatate a acestui an, la un total de 214 miliarde lei, insa ramane mai ridicat cu 13,9 miliarde lei (6,9%) decat in iulie 2013, cand era de doar 200 miliarde lei.
Volumul depozitelor l-a depasit, asadar, in iulie, pe cel al creditelor.
In iulie, creditarea s-a redus cu 0,7% fata de luna precedenta, in timp ce depozitele au crescut usor, cu doar 0,1%.
Ceea ce ingrijoreaza in privinta creditarii este stagnarea imprumuturilor obtinute de firme: creditele in lei au scazut cu 0,1% in iulie, insa evolutia anuala ramane pozitiva, de 7,3% fata de iulie 2013. Creditele in valuta scad insa cele mai mult: cu 1,5% in iulie si cu 12,7% anual.
In privinta creditarii populatiei, imprumuturile in lei continua sa creasca, avansand cu 1,9% in iulie si cu 10,5% fata de anul precedent, in timp ce creditele in valuta au scazut cu 2% in iulie si cu 8,8% fata de iulie 2013.
In privinta depozitelor, vedem o scadere a economiilor in lei cu 0,4% in iulie, in timp ce economiile in valuta au avansat mai mult, cu 1,1%.
Firmele si-au redus cel mai mult volumul de depozite in lei, cu 1,5%, insa fata de anul precedent se inregistreaza un avans considerabil, de 13,1%, fata de 6,3% in cazul populatiei. Firmele sunt, asadar, cele care au contribuit cel mai mult la avansul depozitelor pe parcursul ultimului an.
Nu există comentarii pentru această știre.
Cele 32 de bănci din România au raportat în primul trimestru al anului un profit brut de 4,4 miliarde lei, din care au achitat un impozit pe venit de 710... detalii
Profitabilitatea băncilor este în ușoară scădere, pe fondul diminuării creșterii economice și creșterii instabilității și a riscurilor. Statisticile publicate de Banca Națională a României (BNR) arată că indicatorul de profitabilitate... detalii
Cele mai bune cotații de curs de schimb euro/leu le găsim la CEC Bank și Exim Banca Românească, rezultă din comparația ratelor de curs valutar practicate de cele mai mari... detalii
Cardurile Mastercard emise de BRD nu au funcționat la ATM-urile altor bănci și la plățile în magazine, pe parcursul zilei de 11 aprilie 2025. Iar tranzactiile refuzate au fost dublate... detalii