Băncile și-au asigurat grăsimea pentru iarnă

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2025-09-12 08:20 Ultima actualizare: 2025-09-11 21:32

Băncile românești s-au pregătit pentru o stagnare sau chiar o potențială recesiune economică prin creșterea capitalurilor proprii și a rezervelor (provizioanelor) pentru nerambursarea creditelor acordate clientelei.

Astfel, capitalurile proprii ale băncilor au crescut cu 2,7 miliarde lei în prima jumătate a acestui an, la 83 de miliarde de lei. 

Creșterea procentuală anuală este de 11%, arată datele furnizate de Banca Națională a României.

În aceste condiții, indicatorul de solvabilitate (ponderea capitalurilor în active) s-a consolidat la 24,2%, față de 22,8% în urmă cu 2 ani.

Anul trecut a avut loc cea mai importantă cimentare a capitalurilor băncilor, de peste 7 miliarde lei, pentru respectarea noilor cerințe europene pentru fonduri minime proprii si datorii eligibile (MREL).

Conform precizărilor BNR, „conceptul MREL a apărut ca o consecință a trecerii de la „bail out” la „bail in” pentru a crea premisele ca, la momentul rezoluției, instituțiile de credit să dispună de suficiente pasive care să poată fi folosite la absorbția pierderilor și la recapitalizare.”

Un număr de 8 bănci au fost pe pierdere la finalul lunii iunie 2025.

În același timp, provizioanele (ajustările) pentru pierderile așteptate din acordarea de credite au ajuns la 9,7 miliarde lei în iunie 2025, cu 0,7 miliarde lei mai mult decât la finalul anului trecut.

Și în cazul provizioanelor pentru riscul de credit, avansul anual a fost de 11%, ca în cazul capitalurilor proprii.

Comparativ, creditele nete acordate de bănci au avut un avans de numai 0,5% în prima parte a anului, însă creșterea anuală a fost de 9,7%. (Vezi aici indicatorii sistemului bancar)

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Analiza

Indicatorii sistemului bancar la finalul T1 2026

Indicatorii agregați la nivelul sistemului bancar pentru data de referință 31.03.2026 (T1 2026), conform statisticilor furnizate de Banca Națională a României (BNR). Indicatorii au fost calculați pe baza datelor din... detalii

De ce să-i faci aplicație bancară copilului, în loc să-i dai bani cash?

Părinții ar trebui să le deschidă copiilor propriile conturi bancare, cu acces la aplicațiile bancare, în care-și pot încasa și administra eficient banii și pot face plăți. Copiii pot astfel... detalii

Profitul băncilor, în scădere cu 9%

Profitul sistemului bancar românesc, format din 28 de bănci și o cooperativă de credit, a scăzut în primul trimestru din 2026 cu 9%, echivalentul a aproximativ 340 milioane lei, față... detalii

Știai că Unicredit îți poate închide contul fără să te anunțe?

Nici eu nu știam și nici măcar nu-mi imaginam că este posibil așa ceva.  De ce să-mi închidă contul banca, fără să mă avertizeze în prealabil? Ar fi absurd. Cu... detalii