Ultimii și la productivitatea muncii în agricultură

Autor:

Dan Palangean
Publicat la: 2025-01-22 08:39 Ultima actualizare: 2025-01-22 08:40

România s-a situat pe ultimul loc între statele membre UE (și) la evoluția productivității muncii în agricultură, potrivit datelor publicate de Eurostat la finalul anului trecut. Cu o scădere a acestui indicator-cheie la nivel sectorial de -16,8%, ne-am poziționat mai slab decât Ungaria (-15,5%) și Polonia (-12,5%). 

Pentru referință, menționăm că cele mai mai mari creșteri consemnate de productivitatea muncii în agricultură în 2024 au fost cele din Letonia (+46,9%), Luxemburg (+27,1%) și Suedia (+22,5%) iar media Uniunii Europene a fost de +1,6%. 13 state au consemnat un avans în domeniu iar 14 diminuări, pe baza primelor estimări ale statisticii armonizate.

Creșterea per total a rezultat din sporul de 0,6% al valorii reale generate de unitățile productive implicate în producția agricolă și din reducerea cu 0,9% a volumului de muncă necesar. Valoarea adăugată brută a sectorului agricol european s-a majorat anul trecut cu 4,4%, după o evoluție mult mai modestă în 2023 față de 2022 (+0,4%). Factorul hotărâtor a fost scăderea consumului intermediar (-5,7%) într-un ritm mai pronunțat decât reducerea valorii producției (-1,5%).

În ceea ce ne privește, dincolo de problemele mai largi pe care le are economia noastră cu productivitatea (inclusiv a muncii industriale, aflată în declin de doi ani încoace), trebuie amintiți doi factori conjuncturali majori: producția agricolă din Ucraina și încălzirea globală, care a contribuit la ameliorarea producțiilor din partea nordică a continentului.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Stiri economice

Mobilizare pentru implementarea proiectelor din PNRR

Ministerul Finanțelor a publicat Raportul privind execuția bugetarã aferentã primului trimestru al anului 2026, document care evidențiazã o traiectorie solidã de consolidare fiscalã, conform unui comunicat de presă, în care se mai precizează: În primele trei luni ale anului, bugetul general consolidat a înregistrat un deficit de 21,09 miliarde lei, echivalentul a 1,03% din PIB, situându-se cu 6,27 miliarde lei sub nivelul prognozat pentru aceastã perioadã. Comparativ cu intervalul similar al anului trecut, deficitul s-a redus cu 22,56 miliarde lei, marcând o scãdere de 1,25 puncte procentuale în PIB fațã de nivelul de 2,28% înregistrat în primul trimestru din 2025. „Rezultatele primului trimestru confirmã faptul cã direcția de consolidare fiscalã pe care ne-am asumat-o prin reformele recente este cea corectã, reușind sã reducem deficitul bugetar la jumãtate fațã de perioada similarã a anului trecut. Am prioritizat... detalii

Ajutoare de stat pentru investiții în sectoare de producție cu volum ridicat de importuri

Ministerul Finanțelor a pus în dezbatere publicã proiectul de act normativ pentru aprobarea unei scheme de ajutor de stat în valoare totalã de 5,313 miliarde lei, aproximativ 1,05 miliard euro, mecanism ce operaționalizeazã pachetul de mãsuri de relansare economicã adoptat prin Ordonanța de Urgențã nr. 8/2026, conform unui comunicat de presă, în care se adaugă: Inițiativa vizeazã direct consolidarea industriei prelucrãtoare prin finanțarea investițiilor în sectoare economice care înregistreazã în prezent un volum ridicat de importuri. Programul oferã o predictibilitate extinsã mediului de afaceri, având un calendar de implementare pânã în anul 2032 pentru emiterea acordurilor de finanțare și pânã în 2036 pentru plata ajutorului.  Un element de noutate îl reprezintã flexibilitatea formei de sprijin, companiile având posibilitatea de a alege între grant direct și credit fiscal, în funcție de necesitãțile de capital și de modelul... detalii

Cum se pot cumpăra titluri de stat Tezaur

Titlurile de stat Tezaur se pot cumpăra în perioada 6 aprilie - 8 mai 2026 prin platforma online Ghișeul.ro și prin portalul SPV, conform informațiilor publicate de Ministerul Finanțelor (vezi detalii în anunțul de mai jos). În perioada 6 aprilie 2026 – 8 mai 2026, românii pot investi în titlurile de stat TEZAUR, cu maturitãți de 1, 3 și 5 ani și dobânzi anuale de 6,50%, 7,00% și, respectiv 7,50%, anunță Ministerul Finanțelor într-un comunicat, în care adaugă: Veniturile obținute sunt neimpozabile. Titlurile de stat au valoare nominalã de 1 leu și sunt emise în formã dematerializatã. Programul TEZAUR se bucurã de un interes ridicat din partea populației: doar în primul trimestru al anului 2026, subscrierile au depãșit 7,75 miliarde lei (7.750.234.269 lei), o sumã considerabilã care reflectã încrederea românilor în acest instrument de economisire. Când... detalii

Creșterea economică, estimată la 0,25% în 2026 și 2,5% în următorii doi ani

Agenția de rating S&P Global Ratings a reconfirmat, în data de 3 aprilie 2026, ratingul aferent datoriei guvernamentale a României la nivelul BBB-/A-3 pentru datoria pe termen lung și scurt, menținând totodatã perspectiva negativã, anumță Ministerul Finanțelor într-un comunicat, în care adaugă: Decizia reconfirmã încadrarea României în categoria recomandatã investițiilor și reflectã, potrivit agenției, continuarea eforturilor autoritãților de consolidare fiscalã, în contextul unor provocãri economice interne și externe. „Reconfirmarea ratingului suveran al României evidențiazã încrederea agențiilor internaționale în capacitatea autoritãților de a continua consolidarea fiscalã și de a menține stabilitatea macroeconomicã. Prioritatea noastrã rãmâne reducerea sustenabilã a deficitului bugetar, continuarea reformelor structurale și valorificarea investițiilor finanțate din fonduri europene, pentru a consolida încrederea investitorilor și a susține creșterea economicã pe termen mediu", a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor. Conform evaluãrii agenției, deficitul bugetar este estimat... detalii