Bancile si-au sporit in luna februarie volumul de depozite atrase de la clienti, firme si persoane fizice, cu nu mai putin de 1,4 miliarde lei, respectiv 0,7%, la un total de 216 miliarde lei, in timp ce si-au micsorat soldul creditelor cu 370 milioane lei, adica 0,2%, la un total de 218 miliarde lei.
Asadar, volumul depozitelor este aproape de nivelul creditelor, ceea ce inseamna ca bancile romanesti au ajuns in situatia de a putea finanta firmele si populatia exclusiv cu economii atrase local, un deziderat al BNR si al FMI, dupa ce au vazut efectele negative ale dependentei de resursele externe aparute dupa izbucnirea crizei.
Se pune insa intrebarea: cu ce costuri s-a ajuns la acest echilibru intre depozite si credite, si mai ales cat de mult au fost afectati de aceasta ajustare clientii bancilor?
Pentru ca, daca ne uitam la evolutia soldului de depozite si de credite din ultimul an, vedem ca ajustarea s-a facut, pe de o parte, prin cresterea substantiala a volumului de depozite, dar pe de alta parte prin reducerea stocului de credite.
Astfel, in februarie 2013, soldul depozitelor bancare era de doar 195 miliarde lei, fata de 216 miliarde lei in februarie 2014, asadar a avut loc o crestere de 21 miliarde lei.
In privinta creditelor, in urma cu un an acestea aveau o valoare de 223 miliarde lei, insa pe parcursul ultimului an stocul s-a diminuat cu 5 miliarde lei, la 218 miliarde in februarie 2014.
Procesul de deleveraging, sau de dezintermediere, adica reducerea volumului de credite ale bancilor straine, este un fenomen care afecteaza in continuare creditarea in Romania, a recunoscut recent si guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.
Nu există comentarii pentru această știre.
Cele 32 de bănci din România au raportat în primul trimestru al anului un profit brut de 4,4 miliarde lei, din care au achitat un impozit pe venit de 710... detalii
Profitabilitatea băncilor este în ușoară scădere, pe fondul diminuării creșterii economice și creșterii instabilității și a riscurilor. Statisticile publicate de Banca Națională a României (BNR) arată că indicatorul de profitabilitate... detalii
Cele mai bune cotații de curs de schimb euro/leu le găsim la CEC Bank și Exim Banca Românească, rezultă din comparația ratelor de curs valutar practicate de cele mai mari... detalii
Cardurile Mastercard emise de BRD nu au funcționat la ATM-urile altor bănci și la plățile în magazine, pe parcursul zilei de 11 aprilie 2025. Iar tranzactiile refuzate au fost dublate... detalii