Aplicația și cardurile Unicredit au probleme de funcționare, conform plângerilor clienților băncii.
Clienții Unicredit au reclamat pe Facebook că aplicația Unicredit nu a funcționat astăzi, tocmai într-o zi de salariu.
În plus, unii clienți spun că nu au putut plăti nici cu cardurile:
“In sucursala nu pot scoate banii. In aplicatie nu pot intra, cu cardul la pos/ online nu pot achita (desi telefonic ati spus ca nu sunt probleme la plati) ba nene, nu va suparati dar va jucati cu banii unor oameni nu e serviciu de pacanele ci banca(teoretic). Sau banii sunt ca la păcănele, ii folosesti, daca ai noroc???”
Unicredit a postat pe Facebook că derulează operațiuni de mentenanță, iar serviciile urmau să funcționeze de la ora 15, termen prelungit apoi din două în două ore, fără ca problema să se rezolve:
“Bună ziua, ca urmare a unor lucrări de mentenanță programate, aplicațiile Mobile Banking și Online Banking nu vor fi disponibile până la ora 19:00.”
Banca a fost taxată însă de clienți:
- “Daca erau lucrari de mentenanta programate, de ce nu au fost anuntate ? Nu am vazut niciun anunt pe site sau in aplicatie pentru aceasta operatie marti in mijlocul zilei. Astept clarificari.”
- “Daca ati fi depus eforturi, nu se ajungea la situatia asta tehnica. Stiti foarte bine ca nu este vorba de probleme tehnice. De ce nu anuntati public, motivul real. Sa nu panicati populatia? Am fost la banca sa inchid contul dar nici angajatii sucursalei nu au acces la aplicatii. Dezinformati populatia. Aveti o problema extrem de grava. Nu e vorba de mentenanta. O sa revin in curand cu informatii…”
La ora 21, Unicredit a postat pe Facebook, următorul anunț:
“Dragi clienți,
Vă informăm că aplicațiile Mobile Banking, Online Banking, Business Mobile și BusinessNet nu sunt disponibile din cauza unei situații tehnice neprevăzute.
Plățile cu cardurile și POS-urile functioneaza în regim normal.
Ne cerem scuze pentru orice inconveniențe și vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru a rezolva situația.
Pentru informații actualizate cu privire la acest eveniment te rugăm să accesezi https://www.unicredit.ro/…/institu…/status-servicii.html
Vă multumim pentru înțelegere.
Echipa UniCredit Bank”
Afirmația Unicredit privind funcționarea cardurilor este contrazisă de comentariile clienților:
- “Plățile online cu cardul nu funcționează deoarece necesită confirmare din aplicație.
- La ora 21:00 nu se putea plăti cu cardul la comercianții fizici. Să nu mai zic prin ce spaimă am trecut azi când am vrut să plătesc cu cardul și pe POS ul comerciantului apărea eroarea de tip “fonduri insuficiente”, în zi de salariu.
Așa ceva este inadmisibil! Mâine voi merge să retrag banii și să schimb banca.”
Aplicația Unicredit nu funcționa nici la ora 22.
Unicredit nu și-a anunțat clienții cu privire la problema de funcționare a aplicației și cardurilor.
Aplicația Unicredit este din nou funcțională, precum și restul serviciilor băncii, în dimineața zilei de 11 martie, conform paginii privind starea serviciilor de pe site-ul băncii.
Unicredit a postat pe Facebook:
“Vă informăm că următoarele servicii impactate de incidentul tehnic înregistrat ieri sunt disponibile:
Încă pot exista întârzieri în actualizarea soldurilor conturilor, procesarea schimburilor valutare și alimentările cardurilor de credit.
Ne cerem scuze pentru neplăcerile create și vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru a restabili funcționalitatea tuturor serviciilor băncii.”
Comentariile clienților Unicredit:
“Toate serviciile sunt funcționale, dar cei din sucursală confirmă că nu merge nimic la ora 11. Total neprofesioniști!”
În jurul orei 11, Unicredit a modificat din nou pagina privind starea serviciilor: “Status general: funcțional parțial”.
Conform comentariilor clienților Unicredit, se poate intra în aplicația băncii, însă nu se pot face operațiuni:
“UniCredit Romania ziceti voi ca totul este disponibil ? Daca poti intra in aplicatie, dar nu poti face nicio operatie, asta nu inseamna ca toul este ok. citez de la voi de pe site: “Status General: Functional Partial”
Nu există comentarii pentru această știre.
ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii
BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii
Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii
Pentru corecta informare a opiniei publice, BNR consideră că este necesară clarificarea în continuare de către Consiliul Concurenței a mai multor aspecte privind amenda aplicată băncilor în cazul ROBOR. Comunicatul... detalii
Băncile au încercat să oprească investigația Consiliului Concurenței privind ROBOR
Consiliul Concurenței nu înțelege mecanismele pieței monetare, acuză Exim Banca Românească
Investigația privind ROBOR nu are nicio dovadă privind înțelegeri între bănci, spune Raiffeisen
CEC Bank: respingem orice acuzație de manipulare a ratei ROBOR
Băncile au fost amendate de Consiliul Concurenței pentru "coordonarea comportamentului" în stabilirea ROBOR
CEC Bank deschide agenții digitale
Pacienții Enayati Hospital București pot face credite online la BT Direct
În premieră istorică, angajații unei bănci, BRD, au ieșit în stradă la protest
Asigurările de locuințe nu acoperă riscuri generate de război
Băncile sunt închise luni, 1 iunie