Ritmul de crestere a deficitului de cont curent a scazut in noiembrie

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-01-15 11:41 Ultima actualizare: 2009-01-15 11:41

Deficitul balanţei de plăţi a României a ajuns la 15,995 miliarde euro după primele 11 luni ale anului trecut, în creştere cu 7,8% faţă de aceeaşi perioadă din 2007, ritm inferior însă celui înregistrat la finalul lui octombrie, arată datele publicate joi de banca centrală.rnrnDupă primele zece luni ale acestui an, deficitul balanţei de plăţi se adâncise cu 10,9%, la 14,437 miliarde euro.rnrnÎn primele 11 luni din 2007, deficitul de cont curent al României a fost de 14,833 miliarde euro.rnrnDeficitul comercial (FOB/FOB) – principala sursă care alimentează dezechilibrul extern – a avansat în primele 11 luni din 2008 cu 6% faţă de perioada similară din 2007, ajungând la 16,913 miliarde euro. rnrnRitmul de creştere a deficitului comercial s-a temperat însă faţă de lunile exterioare, după ce importurile s-au comprimat cu 17% în noiembrie, iar exporturile cu 9%, faţă de aceeaşi lună din 2007, potrivit datelor statistice publicate anterior de INS. rnrnBalanţa serviciilor a înregistrat un excedent de 714 milioane euro în primele 11 luni ale anului trecut, în creştere cu 34,5% faţă de intervalul similar din din 2007, mai arată datele BNR.rnrnPrincipala cauză a avansului excedentului balanţei serviciilor a fost trecerea pe plus pe partea de transport, de la un deficit de 443 milioane euro în primele 11 luni din 2007 la un excedent de 25 milioane euro în acelaşi interval din 2008.rnrnÎn schimb, segmentul serviciilor de turism-călătorii a trecut pe minus anul trecut, cu un deficit de 132 milioane euro la 11 luni, de la un excedent de 57 milioane euro în aceeaşi perioadă a anului 2007.rnrnPe segmentul “alte servicii”, surplusul s-a redus cu o zecime, de la 917 milioane euro în primele 11 luni din 2007 la 821 milioane euro în intervalul similar din 2008.rnrnDeficitul balanţei veniturilor a sporit cu 35%, de la 3,854 miliarde euro în ianuarie-noiembrie 2007 până la 5,201 miliarde euro în primele 11 luni din 2008, mai arată datele BNR.rnrnIntrările de bani în România din transferuri curente, care includ în special banii trimişi în ţară de românii din străinătate, au însumat 7,839 miliarde euro în primele 11 luni din anul trecut, în creştere cu 19% faţă de aceeaşi perioadă din 2007. rnrnDatele BNR arată că intrările din transferuri curente au însumat 480 milioane euro în luna noiembrie a anului trecut, faţă de 670 milioane euro în octombrie şi 565 milioane euro în septembrie.rnrnÎn acelaşi timp, ieşirile de bani au crescut cu 13,3%, de la 2,149 miliarde euro în primele 11 luni din 2007 până la 2,434 miliarde euro în ianuarie-noiembrie 2008, astfel încât excedentul transferurilor curente – care intră în calculul balanţei de plăţi – a urcat semnificativ, cu 21,7%, de la 4,441 miliarde euro până la 5,405 miliarde euro.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii