Cea mai mare companie din România, Petrom, a obţinut în primele nouă luni din an un profit net de 2,29 miliarde lei, în creştere cu 48% faţă de perioada similară din 2007, în pofida înrăutăţirii mediului macroeconomic şi a provizioanelor mari pentru rafinăria Arpechim, a anunţat joi compania.rnrnÎn primele trei trimestre din 2007, Petrom obţinuse un câştig net de 1,548 miliarde lei.rnrnPentru Arpechim, Petrom a constituit un provizion de 559 milioane lei, reprezentând întreaga valoare contabilă netă a activelor rafinăriei.rnrn”În T3/08 am înregistrat din nou rezultate pozitive, în pofida mediului macroeconomic care a început să se deterioreze. Am continuat programul de investiţii menit să sporească eficienţa companiei, am menţinut producţia de ţiţei la nivelul la care a fost stabilizată în cursul anului trecut şi am înregistrat o creştere constanţă la vânzările de produse petroliere”, a spus Mariana Gheorghe, directorul executiv al Petrom.rnrnPetrom a raportat pentru al treilea trimestru un profit net de 626 milioane lei (174,86 milioane euro), cu doar 5% mai mic decât cel consemnat în intervalul echivalent din 2007, ridicându-se astfel peste aşteptările analiştilor. În trimestrul III de anul trecut, compania raportase un câştig net de 661 milioane lei.rnrnMai mulţi analişti chestionaţi de Reuters preconizau o scădere cu aproape 21% a profitului net al Petrom în al treilea trimestru, ca urmare a ieftinirii petrolului şi a reducerii valorii contabile a activelor rafinăriei Arpechim. Astfel, estimările analiştilor pentru profitul net din al treilea trimestru au fost cuprinse între 600 milioane lei şi 950 milioane lei, media fiind de 524 milioane lei. rnrnProfitul operaţional (EBIT) a crescut cu 54% în primele nouă luni, la 2,509 miliarde lei (689 milioane euro), după ce în intervalul similar din 2007 se cifrase la 1,633 miliarde lei. De asemenea, şi profitul înainte de dobânzi, impozite, depreciere şi amortizare (EBITDA) a avansat cu 80% în intervalul ianuarie – septembrie 2008, la 4,230 miliarde lei (1,16 miliarde euro), faţă de nivelul EBITDA din aceeaşi perioadă de anul trecut, de 2,356 miliarde lei.rnrnAfaceri în creştere cu 50%, pe fondul vânzărilor mai mari de combustibili rnrnAfacerile celei mai mari companii din România, după valoarea de piaţă, au sporit în primele nouă luni din acest an cu 50%, la 13 miliarde lei (3,57 miliarde euro), faţă de nivelul cifrei de afaceri din intervalul similar din 2007, de 8,67 miliarde lei. Petrom menţionează că avansul puternic al cifrei de afaceri se datorează vânzărilor mai mari de combustibili, atât pe piaţa internă, cât şi pe cea externă.rnrnPetrom a atras în intervalul ianuarie – septembrie venituri totale de 15,08 miliarde lei (4,14 miliarde euro), cu 62% mai mari comparativ cu aceeaşi perioadă din 2007, când încasările au însumat 9,27 miliarde lei. În schimb, cheltuielile la nouă luni s-au majorat în acelaşi ritm – cu 63% – la 12,233 miliarde lei (3,36 miliarde euro) faţă de costurile din acelaşi interval din 2007, de 7,47 miliarde lei.rnrnTotodată, Petrom şi-a majorat semnificativ investiţiile în primele nouă luni, de aproape două ori, până la 4,638 miliarde lei (1,274 miliarde euro), după ce în perioada ianuarie – septembrie 2008 investise 2,376 miliarde lei.rnrnGrupul austriac OMV este acţionarul majoritar al Petrom, cu o participaţie de 51,01%, în vreme ce Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) deţine un pachet de 20,64% din acţiuni, iar Fondul Proprietatea 20,11%.rnrnAcţiunile Petrom (SNP) sunt listate la categoria I a Bursei de Valori Bucureşti (BVB) şi potrivit cotaţiei de miercuri, de 0,19 lei/acţiune, este compania din România cu cea mai mare valoare de piaţă, de 10,76 miliarde lei (2,92 miliarde euro).rn
Nu există comentarii pentru această știre.
Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii
ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii
BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii
Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii
BNR cere clarificări de la Consiliul Concurenței privind cazul ROBOR
Băncile au încercat să oprească investigația Consiliului Concurenței privind ROBOR
Consiliul Concurenței nu înțelege mecanismele pieței monetare, acuză Exim Banca Românească
Investigația privind ROBOR nu are nicio dovadă privind înțelegeri între bănci, spune Raiffeisen
CEC Bank: respingem orice acuzație de manipulare a ratei ROBOR
Băncile au fost amendate de Consiliul Concurenței pentru "coordonarea comportamentului" în stabilirea ROBOR
CEC Bank deschide agenții digitale
Pacienții Enayati Hospital București pot face credite online la BT Direct
În premieră istorică, angajații unei bănci, BRD, au ieșit în stradă la protest
Asigurările de locuințe nu acoperă riscuri generate de război