Moratoriu pe obligatiile fiscale la bugetul de stat ale firmelor

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-02-04 18:31 Ultima actualizare: 2009-02-04 18:31

Asociaţia Naţională a Exportatorilor şi Importatorilor (ANEIR) a solicitat ANAF încheierea unui moratoriu, din 15 februarie 2009, pentru obligaţiile la bugetul de stat ale agenţilor economici, prin care să li se permită acestora eşalonarea datoriilor apărute din cauza crizei.rnrn”Am solicitat Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală încheierea, din 15 februarie, a unui moratoriu pe obligaţiile fiscale la bugetul de stat ale agenţilor economici, care să le permită acestora eşalonarea datoriilor apărute pe fondul crizei financiare. Măsura va fi valabilă pentru firmele care, înaintea începerii crizei, aveau un comportament de plată normal”, a declarat, pentru NewsIn, secretarul general la ANEIR, Mihai Ionescu.rnrnEl a precizat că moratoriul va fi instituit cu scopul de a permite firmelor accesul la finanţare şi la fondurile europene, dar a adăugat că nu s-a stabilit încă dacă firmele vor fi obligate sau nu să plătească penalizări.rnrn”În cazul în care, în Uniunea Europeană, se permite eşalonarea datoriilor înregistrate de firme pe fondul crizei, fără plata penalizărilor, am putea lua şi noi această măsură, care practic reprezintă ajutor de stat. Dacă nu, firmele ar putea fi obligate să plătească, ulterior, penalizările aferente întârzierilor la plată”, a mai spus Ionescu.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii