Leul cade pana la nivelul de la jumatatea lui martie, de 3,7336 lei/euro

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-09-30 15:42 Ultima actualizare: 2008-09-30 15:42

Leul a pierdut trei bani marţi, până la un curs de referinţă de 3,7336 lei/euro, cel mai ridicat nivel afişat de banca centrală în ultimele şapte luni şi jumătate, după ce respingerea planului Paulson şi problemele unor bănci europene au diminuat apetitul investitorilor pentru pieţele emergente.rnrnMoneda naţională nu s-a mai depreciat până la un asemenea nivel din 18 martie 2008, când BNR a anunţat un curs de referinţă de 3,7418 lei/euro. Luni, banca centrală afişase un curs de 3,7028 lei/euro.rnrn”Leul şi-a mai revenit puţin faţă de nivelul de dimineaţă, dar sentimentul în piaţă continuă să fie devaforabil, având în vedere problemele din piaţa financiară internaţională”, a declarat, pentru NewsIn, dealerul Băncii Comerciale Carpatica, Florin Constantinescu.rnrnDupă ce, în prima oră de tranzacţionare a şedinţei, leul a pierdut aproximativ 4 bani, până la 3,75 lei/euro, tendinţa s-a inversat, euro pierzând constant din terenul câştigat. La ora 13:40, băncile cumpărau un euro cu 3,7326 lei şi îl vindeau cu 3,7388 lei.rnrnPe pieţele din regiune, evoluţia valutelor emergente a fost similară cu a leului. Atât zlotul polonez, cât şi forintul sau lira turcească au recuperat parţial din pierderile în faţa euro.rnrnFaţă de dolarul american, cursul de referinţă publicat, marţi, de BNR, arată o depreciere cu peste un ban (0,5%) a leului, până la 2,5957 lei/dolar, de la 2,5830 lei/dolar, cât era luni.rnrnPe pieţele internaţionale, dolarul s-a depreciat în prima parte a zilei, până la 1,44 dolari/euro, după care moneda unică europeană a pierdut din avantajul obţinut, pe măsură ce pieţele s-au ajustat veştilor primite, atât privind respingerea planului Paulson, de salvare a băncilor din SUA, cât şi despre problemele unor instituţii financiare din Europa. În jurul orei 13:45, ora României, euro era cotat la 1,4328 dolari/euro. rnrnBanca Naţională a României a afişat, marţi, un nivel mediu al dobânzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 13,36% pe an, semnificativ peste cel de 11,16% pe an din şedinţa anterioară, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR), dobânda a urcat până la 14,04% pe an, de la 11,66% pe an, cât era luni.rnrnDobânzile overnight au revenit la 13 – 14% pe an, nivel decorelat de rata dobânzii de politică monetară, de 10,25% pe an.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii

BNR cere clarificări de la Consiliul Concurenței privind cazul ROBOR

Pentru corecta informare a opiniei publice, BNR consideră că este necesară clarificarea în continuare de către Consiliul Concurenței a mai multor aspecte privind amenda aplicată băncilor în cazul ROBOR. Comunicatul... detalii

Băncile au încercat să oprească investigația Consiliului Concurenței privind ROBOR

Două bănci au încercat să oprească în justiție investigația Consiliului Concurenței privind ROBOR, anunță instituția într-un comunicat: "Consiliul Concurenței a câștigat procesele intentate de două bănci implicate în investigația privind... detalii

Consiliul Concurenței nu înțelege mecanismele pieței monetare, acuză Exim Banca Românească

Decizia Consiliului Concurenței de a amenda băncile se bazează pe o "înțelegere neancorată în realitate a  mecanismelor specifice pieței monetare și astfel  nu reflectă rolul cadrului reglementat și al supravegherii... detalii