Guvernul a aprobat introducerea tichetelor de vacanta

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-02-18 16:01 Ultima actualizare: 2009-02-18 16:01

Guvernul a adoptat astăzi iniţiativa ministerului Turismului sub forma unei Ordonanţe de urgenţă de acordare a tichetelor de vacanţă, a declarat ministrul Turismului, Elena Udrea, citata de site-ul Guvernului.rnrnEa a arătat că tichetele ar putea fi folosite începând cu vacanţa de Paşti, normele de aplicare a noului sistem urmând să fie aprobate de Guvern, prin hotărâre, în termen de 15 zile.rnrn”Este o iniţiativă despre care s-a tot vorbit şi credem că în contextul actual al crizei economice, care îşi face simţită prezenţa şi în România, această măsură va fi de natură să sprijine dezvoltarea turismului naţional, şi să sprijine activitatea IMM-urilor cu activitate de turism, şi nu numai în această perioadă.rnrnAngajatorii pot acorda tichete de vacanţă în limita bugetului, aşa cum şi l-au prevăzut. Când spun angajator mă refer la cei care angajează cu contract individual de muncă.rnrnTichetele de vacanţă se vor acorda în limita a şase salarii minime brute pe economie şi pot fi folosite pe teritoriul României. Cei care sunt de acord să folosească, la plată, aceste tichete se numesc ” unităţi afiliate ” şi trebuie să fie avizate de către ministerul Turismului în concordanţă cu prevederea Ordonanţei 58/1998. rnrnAsta înseamnă că nu prevede un aviz special legat de aceste tichete de vacanţă, ci pur şi simplu ne referim la acele unităţi cu activitate în turism care respectă prevederile acestei Ordonanţe, şi care au avizul Ministerului Turismului pentru a funcţiona în acest domeniu.rnrnAcesta este un aspect important, pentru că unul din efectele pe care noi le urmărim este introducerea acestor tichete de vacanţă, al fiscalizării unei mari părţi din activitatea de turism care astăzi se desfăşoară la negru.rnrnSunt foarte multe unităţi economice cu activitate în turism care nu îşi declară activitatea economică şi sperăm ca prin această măsură, în măsura în care ele doresc să beneficieze de aceste tichete de vacanţă vor fi obligate să vină la Ministerul Turismului pentru a se declara. Şi în acest fel, cu siguranţă, activitatea lor va fi impozitată. Unul din efectele pe care noi le urmărim este creşterea consumului şi a numărului locurilor de muncă în activităţile de turism”, a declarat Elena Udrea.rnrnReporter: De când se va aplica această ordonanţă?rnrnElena Udrea: În 15 zile trebuie să emitem normele de aplicare printr-o Hotărâre de Guvern, pentru că unităţile emitente, cele care vor emite aceste tichete de vacanţă, trebuie să funcţioneze conform normelor aprobate de Ministerul Finanţelor. Toată această procedură va fi prevăzută în cuprinsul acestor norme de aplicare. După aceste 15 zile sperăm că vom reuşi ca aceste tichete de vacanţă să fie folosite în timpul vacanţei de Paşti.rnrnReporter: Aceste tichete sunt transmisibile sau sunt nominale ?rnElena Udrea: Nu. Ele sunt bonuri nominative şi nu pot fi folosite decât de către cel al cărui nume este înscris pe tichet.rnrnReporter: De cine va fi făcută tipărirea ? Este exact aceeaşi procedură ca la tichetele de masă ?rnrnElena Udrea: Este exact aceeaşi procedură ca în cazul tichetelor de masă. Sunt unităţi emitente care vor funcţiona cu avizul ministerului Finanţelor. Şi după o procedură pe care ministerul Finanţelor a stabilit-o.rnrnReporter: Care este efortul bugetar pentru aceste tichete ?rnrnElena Udrea: Pentru că aceste tichete pot fi acordate într-un cuantum de la un salariu la şase salarii minime în funcţie de angajator, atunci când este vorba de un angajator din sectorul bugetar, dar şi în funcţie de negocierile dintre angajator şi angajat, când vorbim de sectorul privat. În acest moment este dificil să apreciem exact care va fi efortul bugetar. Cert este că el va fi cam la acelaşi cuantum cât este astăzi cel referitor la primele de vacanţă. Mulţumesc frumos.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii