Gazele naturale pentru populatie se ieftinesc cu 3%

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-04-20 16:28 Ultima actualizare: 2009-04-20 16:28

Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a decis ca preţul gazelor livrate populaţiei să scadă cu 3%, de la 1 mai, întrucât operatorii au fost de acord să îşi amâne recuperarea datoriilor, a declarat luni agenţiei NewsIn preşedintele ANRE, Petru Lificiu.rnrn”Această decizie a fost luată având în vedere evoluţia preţului internaţional al gazelor, dar motivul principal l-a constituit situaţia grea a oamenilor în acest an mai dificil. Operatorii au înţeles să îşi amâne recuperarea anumitor datorii mai mari. Este un fel de solidaritate faţă de populaţie”, a declarat Petru Lificiu.rnrnPremierul Emil Boc a anunţat la 3 aprilie că preşedintele ANRE, Petru Lificiu, l-a informat că preţul gazelor va scădea cu 3% de la 1 mai, în urma analizei pe care a făcut-o instituţia de reglementare.rnrnUltima dată, ANRE a anunţat majorarea preţurilor la gaze naturale livrate populaţiei la 1 iulie 2008 cu un procent mediu de 12,5% pentru clienţii Distrigaz Sud şi cu 11,6% pentru consumatorii casnici ai E.ON Gaz România.rnrnRomânia a consumat anul trecut 17,3 miliarde metri cubi gaze naturale. Dintre acestea, circa două treimi provin din producţia internă, iar o treime este importată.rnrnANRE se află în subordinea directă a Guvernului şi are misiunea de a crea şi aplica sistemul de reglementări necesar funcţionării sectorului energiei şi pieţelor de energie electrică, energie termică şi gaze naturale în condiţii de eficienţă, concurenţă, transparenţă şi protecţie a consumatorilor.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii