IMM-urile si ONG-urile, alãturi de autoritãtile locale, beneficiazã în perioada 2007- 2013 de peste 469 milioane de euro în vederea dezvoltãrii sectorului IT&C, a declarat, luni, ministrul Comunicatiilor, Karoly Borbely. rnrnPotrivit ministrului, în ceea ce priveste dezvoltarea informaticã si de comunicatie a ONG-urilor si IMM-urilor, în 2007 investitiile au crescut cu 10% fatã de anul precedent. rnrnSuma alocatã este de 469,435 milioane euro, iar beneficiarii pot fi atât autoritãtile administratiei publice locale, asociatiile de dezvoltare intercomunitarã, cât si IMM-urile si ONG-urile. Din aceastã sumã, 81,62%, adicã 383,170 milioane de euro, reprezintã co-finantare a Uniunii Europene, restul de 18,38% (86,265 milioane euro) fiind co-finantare de la bugetul de stat/local. rnrnAceste sume fac parte din Programul Operational Sectorial (POS) “Cresterea Competitivitãtii Economice”, axa prioritarã 3 pentru “Tehnologia informatiei si comunicatiilor pentru sectoarele privat si public”. Obiectivul programului este cresterea utilizãrii tehnologiei informatiei si comunicatiilor prin sustinerea conectãrii la broadband, precum si prin consolidarea infrastructurii, în special în zonele de esec ale pietei – zone rurale si mici urbane dezavantajate din punct de vedere al accesului la mijloacele moderne de comunicatii. rnrnPotrivit ministrului Karoly Borbely, totalul populatiei conectate la internet este de 20% la nivel national si numai 10% dintre cei conectati folosesc broadband. Concluzia ministrului este aceea cã aceste valori sunt mult sub media europeanã.rnrnVa fi posibilã accesarea fondurilor si a consultãrilor oferite de MCTI precum si gestionarea acestora de cãtre organele abilitate.rnrnImplementarea POS va fi sustinutã, în perioada 2007 – 2013, cu peste trei miliarde de euro (3,011 miliarde euro), din care contributia Uniunii Europene prin Fondul European de Dezvoltare Regionalã este de aproximativ 85% (2,554 miliarde euro), restul fiind acoperit din bugetul de stat si din bugetele locale.rn rnObiectivul acestui program este cresterea, pânã în 2015, a productivitãtii companiilor românesti, cu o medie anualã de circa 5,5%, în scopul reducerii decalajelor fatã de productivitatea medie din Uniunea Europeanã. rn
Nu există comentarii pentru această știre.
Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii
Pentru corecta informare a opiniei publice, BNR consideră că este necesară clarificarea în continuare de către Consiliul Concurenței a mai multor aspecte privind amenda aplicată băncilor în cazul ROBOR. Comunicatul... detalii
Două bănci au încercat să oprească în justiție investigația Consiliului Concurenței privind ROBOR, anunță instituția într-un comunicat: "Consiliul Concurenței a câștigat procesele intentate de două bănci implicate în investigația privind... detalii
Decizia Consiliului Concurenței de a amenda băncile se bazează pe o "înțelegere neancorată în realitate a mecanismelor specifice pieței monetare și astfel nu reflectă rolul cadrului reglementat și al supravegherii... detalii
Investigația privind ROBOR nu are nicio dovadă privind înțelegeri între bănci, spune Raiffeisen
CEC Bank: respingem orice acuzație de manipulare a ratei ROBOR
Băncile au fost amendate de Consiliul Concurenței pentru "coordonarea comportamentului" în stabilirea ROBOR
CEC Bank deschide agenții digitale
Pacienții Enayati Hospital București pot face credite online la BT Direct
În premieră istorică, angajații unei bănci, BRD, au ieșit în stradă la protest
Asigurările de locuințe nu acoperă riscuri generate de război
Băncile sunt închise luni, 1 iunie
Credite Noua Casă cu dobândă redusă la CEC Bank
Banca Transilvania a deschis patru Mortgage Centers în București și Cluj-Napoca