Depozitele bancare au crescut cu 1,9% in luna mai

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2016-06-23 14:48 Ultima actualizare: 2016-06-23 14:48

Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali s-au majorat în luna mai 2016 cu 1,9 la sută faţă de luna aprilie 2016, până la nivelul de 256207,9 milioane lei, potrivit unui comunicat al BNR, in care se mai arata urmatoarele:

Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut cu 1,2 la sută, până la 95868,5 milioane lei. La 31 mai 2016, depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au înregistrat o creştere de 9,3 la sută (13,2 la sută în termeni reali) faţă de 31 mai 2015.

Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) s-au majorat cu 5,1 la sută, până la 76652,8 milioane lei. La 31 mai 2016, depozitele în lei ale persoanelor juridice au crescut cu 23,4 la sută (27,8 la sută în termeni reali) faţă de 31 mai 2015.

Depozitele în valută ale rezidenţilor gospodării ale populaţiei şi persoane juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare), exprimate în lei, s-au redus cu 0,2 la sută, până la nivelul de 83686,6 milioane lei (exprimate în euro, depozitele în valută s-au diminuat cu 1,0 la sută, până la 18549,6 milioane euro).

Comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent, depozitele în valută ale rezidenţilor exprimate în lei au crescut cu 7,1 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenţilor s-au majorat cu 5,4 la sută); depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei exprimate în lei au crescut cu 7,0 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei s-au majorat cu 5,3 la sută), iar depozitele în valută ale persoanelor juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) exprimate în lei au crescut cu 7,2 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenţilor persoane juridice s-au majorat cu 5,5 la sută).

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Noutati BNR

Dobânda BNR rămâne 6,5%, în condițiile războiului din Iran

Banca Națională a României (BNR) a lăsat nemodificată dobânda de politică monetară, la 6,5%, conform așteptărilor, meționând "războiul din Orientul Mijlociu, de natură să genereze o criză energetică globală" care... detalii

Creditele de consum și ipotecare sunt în scădere din cauza recesiunii

Creditele noi de consum și ipotecare acordate de bănci, fără cele refinanțate, au înregistrat o scădere anuală în ultimul trimestrul al anului precedent, conform statisticilor prezentate de Banca Națională a... detalii

Tentativă de fraudă financiară cu imaginea guvernatorului BNR, Mugur Isărescu

În ultimele zile, în mediul online au fost publicate postări tip deepfake care îl implică pe guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, conform unui comunicat, în care se adaugă: Conținutul clonează... detalii

BNR: inflația va scădea abrupt la toamnă iar la anul va ajunge la 3,5%

Rata anuală a inflației va cunoaște o corecție descendentă abruptă în trimestrul III 2026, pentru ca apoi să descrească gradual, coborând de la mijlocul semestrului I 2027 în interiorul intervalului... detalii