Dacia ar putea concedia 4.000 de angajati, un intreg schimb de productie!

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2009-01-13 17:51 Ultima actualizare: 2009-01-13 17:51

Dacia ar putea renunţa, în primăvară, la 3-4.000 de angajaţi, care lucrează într-un schimb de producţie, în cazul în care criza industriei de automobile nu se va diminua, a declarat, luni, directorul general al constructorului auto, Francois Fourmont, la o întâlnire cu autorităţile locale.rnrn”Sperăm să găsim cât mai curând soluţiile de redemarare a activităţii de vânzare şi prin aceasta implicit a producţiei. Deocamdată ne situăm cu mult sub limita de comenzi pe care am planificat-o, noi ne gândeam la 200 de maşini pe zi, iar situaţia arată că am vinde în medie 50 de maşini. Deocamdată nu ne gândim la disponibilizări, ştiind că ianuarie şi februarie sunt luni slabe în vânzarea de autoturisme oricum, dar din primăvară, dacă programul de aplanare a consecinţelor crizei nu va da rezultate, este posibil să renunţăm la un schimb de muncă, adică 3.000-4.000 de angajaţi”, a afirmat Fourmont.rnrnEl a menţionat că adâncirea crizei ar elimina 130.000 de locuri de muncă din industria de profil.rnrnDacia a anunţat luni că va întrerupe din nou producţia producţia, pentru două săptămâni, în intervalul 26 ianuarie- 8 februarie, ca urmare a scăderii dramatice şi continue a pieţelor auto.rnrnÎn condiţii normale, angajaţii Dacia lucrează în trei schimburi.rnrnVânzările constructorului auto pe piaţa românească au scăzut cu 16,7% anul trecut, faţă de nivelul din 2007, la 84.707 unităţi.rnrnÎnmatriculările de autoturisme noi din România s-au diminuat cu 8,6% anul trecut, la 285.504 unităţi, iar înregistrările de maşini rulate au urcat cu 151,4%, la un nivel record de 310.885 maşini.rnrn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii