Borbely vrea sa taxeze bancile

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2010-10-11 07:56 Ultima actualizare: 2010-10-11 07:56

Vicepresedintele executiv al UDMR, Borbely Laszlo, care este si ministrul Mediului, a declarat ca sustine in continuare introducerea unei taxe de solidaritate asupra bancilor si va face lobby in Parlament pentru aprobarea OUG 50/2010 privind creditele populatiei in varianta adoptata de Guvern. rnrnBorbely a subliniat intr-o conferinta de presa, ca el a fost cel care a propus o taxa de solidaritate pentru banci, iar punctul sau de vedere este ferm si neschimbat, cu atat mai mult cu cat nu mai subzista argumentele contrare invocate de unii dintre demnitari, legate de constrangeri ale acordului cu FMI, informeaza Mediafax. “Eu aici sunt foarte ferm si am fost ferm si cu alte propuneri, care n-au fost deocamdata agreate in coalitie. Stiti foarte bine, eu am fost cel care in iunie am spus, nu neaparat un impozit suplimentar la banci, dar sa fie o solidaritate si din partea bancilor, daca vorbim de solidaritate si de recesiune”, a spus Borbely.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii