Banca Nationala a Romaniei (BNR) va amana in sedinta de maine noul ciclu de crestere a dobanzii de referinta, aflata la 1,25% in prezent, din cauza recrudescentei epidemiei coronavirusului, valul patru fiind mai grav decat cele mai pesimiste asteptari, considera economistul sef al Bancii Comerciale Romane (BCR), Ciprian Dascalu, intr-un raport macroeconomic publicat de banca-mama a BCR, Erste Bank.
Un alt argument pentru mentinerea dobanzii este criza politica interna, cu motiunea de cenzura impotriva Guvernului programata sa fie votata in Parlament in aceeasi zi.
BNR asteapta si clarificari privind privind subventiile statului pentru consumatorii vulnerabili de energie, cum impact asupra inflatiei.
Anterior era de asteptat ca BNR sa urmeze tendinta altor banci centrale din zona, care au trecut deja la cresterea ratelor de referinta, din cauza majorarii inflatiei, pe fondul cresterii economice.
Banca centrala a Cehiei a majorat surprinzator dobanda de referinta, saptamana trecuta, cu 0,75 puncte, la 1,5%, peste rata BNR, de 1,25%.
Si Banca Nationala a Ungariei a crescut recent rata de referinta peste cea din Romania, la 1,65%.
In Polonia, insa, dobanda de referinta a ramas semnificativ mai mica, la doar 0,1%.
Economistii BCR considera ca BNR va majora dobanda in noua noiembrie.
BNR a initiat procesul de intarire a politicii monetare prin stoparea cumpararilor de titluri de stat dupa ce in luna aprilie sistemul bancar a revenit pe surplus de lichiditate, ceea ce a determinat banca centrala sa sterlizeze excesul de bani si sa anunte un control strict al lichiditatii.
Un alt pas intermediar in procesul de intarire a politicii monetare, inaintea cresterii dobanzii, ar putea fi modificarea dobanzilor pentru facilitatile de creditare/depozit oferite de BNR.
Evolutia cursului de schimb valutar si consolidarea fiscala sunt elementele ar putea determina BNR, in afara inflatiei, sa majoreze din noua dobanda cu o jumatate de punct in prima partea a anului viitor si cu inca 0,5 puncte in ultima parte a anului viitor, pana la 2,5%.
Dobanzile de referinta din alte state vecine sunt luate si ele in considerare de BNR: in prezent, rata reala de referinta (minus inflatia) este -2,2% in Romania, -2,9% in Polinia, -1,4% in Ungaria si -0,6% in Cehia. (vezi foto)
Nu există comentarii pentru această știre.
La câteva zile după ce Consiliul Concurenței a amendat băncile pentru un presupus cartel în stabilirea indicelui ROBOR, BCR a postat pe Facebook următorul mesaj al șefului băncii, Sergiu Manea:... detalii
ARB respinge ferm acuzațiile Consiliului Concurenței. Clienții băncilor cu credite ancorate în ROBOR sunt instigați prin inducerea de speranțe false. Asistăm din nou siderați la o decizie abuzivă și injustă care îndepărtează investitorii, conform unui comunicat al ARB: Băncile nu sunt vinovate și vor utiliza toate căile legale de atac pentru a anula decizia abuzivă, nefondată și injustă a Consiliului Concurenței care afectează pe nedrept reputația industriei bancare. Asociația Română a Băncilor (ARB) solicită public Consiliului Concurenței să ofere explicații concrete privind stabilirea vinovăției fără dovezi și comunicarea publică care provoacă confuzie și așteptări nerealiste legate de următoarele aspecte: Specificarea reglementărilor încălcate În vederea clarificării aspectelor de fond ce fac obiectul acestei decizii, solicităm prezentarea elementelor de reglementare și de conduită concurențială ce au fost încălcate, cu precizarea și a mecanismelor prin care s-a produs distorsionarea pieței. Banca Națională a... detalii
Raportul Consiliului Concurenței privind amendarea băncilor pentru manipularea ROBOR prevede interzicerea băncilor de a mai calcula ROBOR și dobânzile la titlurile de stat în actuala formă, precum și modificarea regulilor... detalii
Consiliul Concurenței a permis băncilor accesul la minuta ședinței de deliberare din cadrul investigației ROBOR, aceasta fiind doar una din numeroasele etape care urmează să fie parcurse în cadrul procedurii,... detalii
Șeful Băncii Transilvania contestă amenda Consiliului Concurenței privind ROBOR: am acționat corect și legal
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Cursul nominal de schimb - de ce nivelul și volatilitatea nu spun același lucru
Revolut ne momește cu 0 comisioane pentru investiții. Este aceasta o practică neloială prin informații înșelătoare? ANPC, ASF și Consiliul Concurenței spun că nu e treaba lor
Trei abuzuri ale IFN-urilor
Executarea silită pentru neplata unui credit poate începe doar după 6 luni de restanțe
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Rolul cadrului de rezoluție bancară pentru drumul României către zona euro
Dobânda „lejeră” de 5,55% la creditele Raiffeisen poate ajunge la 18%
BRD, singura dintre băncile importante care nu permite transferuri Ropay gratuite cu numărul de telefon
Băncile își exprimă convingerea că nu vor fi amendate de Consiliul Concurenței privind ROBOR
Roborul, greu de înțeles, educația financiară, greu de scris