BNR atrage de la banci depozite de 1,3 miliarde lei cu dobanda de 9,5%

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-04-18 17:05 Ultima actualizare: 2008-04-18 17:05

Banca Nationalã a României (BNR) a atras, vineri, încã 1,322 miliarde lei (366,55 milioane euro) în depozite cu scadenta pe 23 aprilie – în ultima zi de constituire a rezervelor minime obligatorii din aceastã lunã, la dobânzi de 9,5% pe an, a declarat dealerul sef al Bãncii Transilvania, Ioan Bîrle.rnrnLa licitatie au participat opt bãnci, iar faptul cã depozitele constituite de BNR pentru acestã licitatie au scadenta pe 23 aprilie le permite bãncilor sã foloseascã acesti bani si la constituirea rezervelor minime obligatorii.rnrnBNR a atras si luni lichiditate din piatã, tot la o dobândã de 9,5% pe an, dar bãncile nu au fost dispuse sã ofere decât 6,3 milioane lei pentru cã depozitele folosite aveau scadenta pe 29 aprilie, în urmãtoarea perioadã de constituire a rezervelor obligatorii.rnrnLicitatia de marti a avut, însã, succes, la aceasta participând 12 bãnci care au plasat 2,23 miliarde lei în depozitele BNR cu dobândã de 9,5% pe an, pentru cã scadenta acestora era pe 22 aprilie. BNR a organizat si miercuri o licitatie similarã, la care a atras 1,2 miliarde lei în depozite cu scadenta pe 23 aprilie, iar joi a scos încã 550 milioane lei în depozite cu scadenta tot pe 23 aprilie.rnrnBanca Nationalã a României a afisat, în prima parte a zilei de vineri, un nivel al dobânzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 9,18% pe an, fatã de cel de 9,07% pe an din sedinta precedentã, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR), dobânda a crescut usor la 9,68% pe an, de la 9,57% pe an, cât era joi.rnrnDobânzile overnight s-au mentinut în apropierea dobânzii de politicã monetarã de 9,5% pe an dupã licitatia bãnacii centrale.rn

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii