Banca centrala a Ungariei a majorat dobanda la 8,25%

Autor:

Bancherul.ro
Publicat la: 2008-04-29 12:01 Ultima actualizare: 2008-04-29 12:01

Banca centralã a Ungariei a majorat, luni, dobânda de politicã monetarã pentru a doua lunã consecutiv, cu 0,25% pânã la 8,25%, dupã ce o urcase cu o jumãtate de punct procentual luna trecutã, consemneazã Reuters. rnrnBanca centralã a Ungariei s-a declarat îngrijoratã de posibilitatea ca efecte secundare ale inflatiei sã fie generate de cererile de majorãri ale salariilor, care au înregistrat, de altfel, o crestere anualã cu 13,4% în februarie,potrivit statisticilor. rnrnCresterea anualã a preturilor de consum s-a temperat la 6,7% în martie, de la 6,9% în februarie, iar forintul s-a apreciat cu aproape 7 unitãti în fata euro, de la nivelul de 259,45 forinti/euro în momentul sedintei de luna trecutã. rnrn”În ciuda temperãrii inflatiei si a revenirii apetitului fatã de risc, considerãm cã ultimele statistici referitoare la salarii au împins banca centralã sã actioneze preventiv. Ne asteptãm la o nouã majorare cu 0,25% în luna mai”, a spus un analist de la Lehman Brothers, Sijla Sepping. rnrnActivele ungare ar putea fi afectate de un mediu politic deteriorat, dupã ce Alianta Democratilor Liberi a votat duminicã pentru a iesi din coalitia guvernamentalã, ceea ce a fãcut ca executivul condus de Partidul Socialist sã nu mai dispunã de majoritate parlamentarã, au avertizat analistii. rnrnForintul s-a apreciat usor dupã anuntul majorãrii dobânzii, de la 252,50 forinti/euro la 252,15 forinti/euro. rnrnªedinta bãncii centrale ungare de luni a dat startul unei serii de decizii de politicã monetarã în tãrile din blocul estic al Uniunii Europene, analistii anticipând cã cea mai mare parte a bãncilor centrale vor mentine dobânzile neschimbate.

Comentarii

Nu există comentarii pentru această știre.

Adauga un comentariu

(nu se afiseaza pe site)
Turing Number

Alte stiri din categoria: Ultima Ora

Consiliul Concurenței face noi precizări despre amenda dată băncilor în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței susține că a amendat băncile pentru formarea unui cartel pentru creșterea ROBOR întrucât acestea „au încălcat flagrant regulile de concurență, atât naționale, cât și europene, printr-un schimb de informații confidențiale și strategice cu privire la nivelor ROBOR în cadrul procedurii de fixing”. „Aceasta reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale regulilor de concurență constatate în Uniunea Europeană în ultimii ani”, a adăugat Consiliul Concurenței, citat de Agerpres. Reacția vine după ce băncile au transmis o scrisoare deschisă în care acuză Consiliul Concurenței de lipsa argumentelor și a normelor legale încălcate: „Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că aceste comunicări ale Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață – cu atât mai mult cu cât lipsește orice argumentare... detalii

Facturile Digi se pot plăti și prin Ropay, gratuit, instant și mai simplu decât cu cardul

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce... detalii

Aplicația BT Go are chat cu AI

BT Go a depășit pragul de 600.000 de companii care folosesc aplicația pentru business și banking din România, anunță Banca Transilvania într-un comunicat, în care se adaugă: De asemenea, de... detalii

Promoție Banca Transilvania pentru românii din diaspora

Banca Transilvania aduce diaspora mai aproape de România prin prima campanie de shopping bancar dedicată românilor din alte țări, Acasă e oriunde simți că se poate. Campania se desfășoară exclusiv... detalii